Dzieje sięGłogówKGHM

Głogów ma być bardziej zielony, a KGHM wyda na ulepszenia w hutach blisko 300 mln zł2 min na czytanie

Głogów ma być bardziej zielony. KGHM wyda na to ok. 300 mln zł

Do 2023 r. KGHM wyda ok. 300 mln zł na ulepszenia w hutach, by ograniczyć  szkodliwe emisje, w tym arsenu.

Dane z pomiarów powietrza przedstawione na sesji rady miejskiej przez WIOŚ pokazały, że po 2017 r., gdy arsen osiągał rekordowe stężenia, w ubiegłym roku średni poziom spadł do 10 ng/m. sześć.

Radoxim 5

Raport ze swoich działań złożyli też przedstawiciele KGHM. Anna Osadczuk wymieniła prowadzone w Głogowie działania społeczne, jak zajęcia nordic walking dla grupy 30 osób, nauka pływania dla dzieci 5-10 lat czy nowość  – gimnastykę rekreacyjną dla seniorów z hamakami.

Z kolei Fundacja KGHM Polska Miedź w 2018 r. przekazała ponad 30 darowizn na kulturę, edukację i promocję zdrowia. – Wdrażamy bardzo intensywny program proekologiczny – powiedziała Anna Osadczuk. To dostosowanie instalacji technologicznych KGHM do wymogów konkluzji BAT dla przemysłu metali nieżelaznych z ograniczeniem emisji arsenu. Do 2023 r. w głogowskiej hucie będzie nowoczesna infrastruktura ochrony środowiska.

Program dla obu hut KGHM o wartości ok. 300 mln zł obejmuje wiele działań. W 2019 r. w HMG będzie wdrożonych 15 specjalnych programów związanych z obniżeniem emisji różnych pierwiastków. Poza tym huta wdraża własne. Zapowiedziała, że choć obecny poziom arsenu jest zadowalający, celem jest jeszcze niższy. Podsumowała informacją o podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy miastem, KGHM i Fundacją Polska Miedź o wzajemnej współpracy w realizacji głogowskiego programu promocji zdrowia, ekologii i zdrowego stylu życia dla mieszkańców.

Program wspiera takie przedsięwzięcia jak m.in. programy zdrowotne, profilaktyczne, promocję zdrowego odżywiania, zajęcia sportowe dzieci i młodzieży oraz nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów w ramach programu Zielony Głogów.

– 2017 rok to była jedna wielka katastrofa – prezydent Rafael Rokaszewicz przypomniał, że stężenie arsenu10 ng/m. sześc. to już blisko normy i najmniej od 2013 r. – Chciałbym, aby ta tendencja była utrzymana – wyjaśnił, że celem programu promocji zdrowia jest połączenie wszystkich działań i programów.

Zapowiedział nowy – konsultacje nefrologiczne oraz rozszerzenie dostępności dla głogowian do już realizowanych programów zdrowotnych i kontynuowanie nasadzeń zieleni. To wszystko w ramach wspólnie finansowanego, największego w historii Głogowa programu ekologicznego. Realizacja rozpocznie się po dopracowaniu szczegółów.

GH

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się