Zamknij

Głogów na fali. Historia pewnego drobnicowca

07:44, 02.11.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 07:45, 02.11.2021
Skomentuj

"Głogów na fali. Historia pewnego drobnicowca" - taki tytuł nosi najnowsza wystawa udostępniona do zwiedzania w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Ekspozycja poświęcona jest statkowi, który przez niemal ćwierć wieku pływał po morzach i oceanach pod nazwą "Głogów". Jak wspomina Renata Matysiak, autorka wystawy, pomysł na jej organizację zrodził się przypadkiem.

- Podczas poszukiwania materiałów na wystawę poświęconą pomnikowi Dzieci Głogowskich, przeglądałam kroniki Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego. Wśród udostępnionych materiałów natknęłam się na album ze zdjęciami statku "Głogów". Okazało się bowiem, że przed laty Zasadnicza Szkoła Zawodowa Huty Miedzi Głogów nawiązała współpracę z załogą statku. O albumie, w formie ciekawostki, opowiedziałam dyrektorowi Waldemarowi Hassowi, który z miejsca uznał historię statku, będącego imiennikiem naszego miasta, za ciekawy temat na wystawę - opowiada.

Drobnicowiec m/s "Głogów", którego armatorem były Polskie Linie Oceaniczne, pływał po morzach i oceanach przez 24 lata. Obsługiwał tak zwaną linię lewantyńską i zawijał do portów leżących nad Morzem Śródziemnym. W październiku 1987 roku statek powrócił do Gdańska ze swej ostatniej podróży. Po wycofaniu z eksploatacji jeszcze przez kilka miesięcy pływał pod banderą Hondurasu jako m/s "Logo". W styczniu 1988 roku trafił do stoczni złomowej w Indiach. Choć m/s "Głogów" już nie ma, to jednak pozostały po nim pamiątki oraz wspomnienia ludzi, którzy mieli z nim związek. Wiele z tych pamiątek można oglądać na wystawie. Wśród nich są liczne zdjęcia i dokumenty. Na ekspozycji podziwiać można również modele statków, w tym także m/s "Głogów", udostępnione przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Integralnym elementem wystawy są też zarejestrowane wspomnienia zarówno osób, które pływały na statku, jak i zaangażowane były we współpracę z załogą m/s "Głogów". Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów wspomnianego już Muzeum Narodowego w Szczecinie, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego oraz osób prywatnych. Wystawę "Głogów na fali. Historia pewnego drobnicowca" zwiedzać można do kwietnia 2022 roku.
RED
źródło: MAH

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%