Dzieje sięGłogów

Głogowianie budują drugą studnię na Madagaskarze1 min na czytanie

Głogowianie budują drugą studnię na Madagaskarze

Mimo epidemii koronawirusa rozpoczęła się budowa drugiej studni w misjach Paroisse Saint Eugene De Mazenod na Madagaskarze. Budowa potrwa do 21 marca i będzie kosztowała 3 tys. 356 euro.

– Jest to teren położony wysoko w górach na obrzeżach miasta Fianarantsoa, w południowej części Madagaskaru – mówi nam Grażyna Sroczyńska, głogowianka, która jest organizatorką akcji. Ze studni będzie korzystać około 8000 okolicznych mieszkańców. – Jednak najważniejsze jest, że dzieci przychodzące do misji będą miały zapewnioną czystą wodę pitną. Studnia budowana jest na terenie misji, ale będzie dostępna dla wszystkich. Jest to gwarancja, że wszystko będzie dopilnowane, a ludzie nauczeni higieny i prawidłowego użytkowania – didaje.

Odpowiedzialnym za wykonanie projektu jest prowincjał o. Mariusz Kasperski. Wykonawcą jest firma FAFA, która ma duże doświadczenie. Studnia będzie miała 18 m głębokości. Na dnie zostanie umieszczona pompa elektryczna. Nad studnią wybudowany będzie dach ochronny.

– To nasza druga studnia na Madagaskarze. Z pierwszą nie mieliśmy najmniejszych kłopotów, myślę, że tak będzie i tym razem. Studnia w Misokitsy funkcjonuje już rok. Całkowicie zmieniła życie malgaskich rodzin. Dzieci nie chorują, bo piją czystą wodę. Kobiety pozakładały ogródki i uprawiają warzywa. Na Madagaskarze panuje głód, te ogródki pomagają przeżyć. Dziękujemy wszystkim głogowianom, którzy przyczynili się do budowy. W najbliższych dniach planujemy przelać pieniądze na budowę kolejnej studni ku pamięci Sławka Bieńka. Tym razem do Ugandy – jest pod wrażeniem Sroczyńska.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się