Dzieje sięGłogów

Głogowianin Patryk Kosela: Na Śląsku z powodu epidemii górnikom ucina się pensje, a nie daje zapomogi2 min na czytanie

Głogowianin Patryk Kosela: Na Śląsku z powodu epidemii górnikom ucina się pensje, a nie daje zapomogi

Na Śląsku górnicy i ich rodziny poddawani są przymusowym badaniom na koronawirusa. Sytuacja nie jest łatwa, bo każdego dnia Ministerstwo Zdrowia ogłasza, że właśnie w tym województwie przybywa setki zakażonych. – I tam górnicy musieli się zgodzić na obniżkę pensji. Nie otrzymali żadnych zasiłków z tego powodu – mówi głogowianin Patryk Kosela, który jest rzecznikiem prasowym Wolnego Związku Zawodowego “Sierpień 80”.

A ryzyko jest duże. Opowiada, że praca w kopalni węgla a miedzi stanowczo się różni. – Górnicy pracują w dużych grupach, do wyrobisk jadą w wagonach, myją się w jednej wspólnej łaźni. Ciężko ograniczyć tam możliwość kontaktu między nimi. Przecież nie ma też mowy o zamknięciu kopalń – zauważa.

Duża liczba zakażeń, to też przymusowe kwarantanny. Mniej pracowników pod ziemią, to z kolei mniejsze zyski. Dlatego górnicy musieli pójść na ustępstwa. – Górnicy mają wolne piątki, zarabiają o około 20 procent mniej – nie ukrywa Kosela. Niestety w żaden sposób straty finansowe nie są im rekompensowane. Nie mogą liczyć na zasiłki z tego tytułu, że na przykład potrzebują dodatkowych pieniędzy na środki dezynfekcyjne, jak to jest w KGHM.

Kosela zauważa, że muszą radzić sobie również internetowym hejtem.– Inne grupy zawodowe też żądają testów dla siebie i swoich rodzin. Uważam, że gdyby takie testy robić, na taką skalę, w pozostałych województwach, jak to dzieje się na Śląsku, to odsetek zakażonych byłby znacznie wyższy niż obecnie podaje ministerstwo – sugeruje.

Na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja tam miała się poprawić. – Niektórzy krytykują mieszkańców Śląska i górników, że są „hamulcowymi”, bo gdyby nie oni, to już dawno gdzieś indziej w Polsce można byłoby pójść do fryzjera czy napić się piwa w barze – nie ukrywa rzecznik.
RED
fot.JSW SA/Agnieszka Materna

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się