Historia

Głogówko posiadało status miejscowości uzdrowiskowej2 min na czytanie

Głogówko posiadało status miejscowości uzdrowiskowej

Powstanie Głogówka datuje się na 1776 r., a decyzję zatwierdził król Prus Fryderyk II. W latach 1857 – 1945 osada nosiła nazwę Glogischdorf, w latach 1945 – 1946 Głogówek, a od tego czasu znana jako Głogówek. 

Dawniej tereny te były częścią Śląska. Początkowo należały do państwa czeskiego, około 990 r. zostały włączone do wczesnopiastowskiego państwa księcia Mieszka I. W efekcie dalszego podziału ziem śląskich między potomków Władysława II Wygnańca, okolice Kotli znalazły się w Księstwie Głogowskim. Po rozpadzie monarchii Henryków Śląskich Księstwo Głogowskie przechodziło stopniowo w strefę wpływów czeskich, a od 1348 r. stało się już formalnie częścią państwa czeskiego. Do 1793 r. okolice Kotli położone były tuż przy granicy z Królestwem Polskim, a w latach 1919 – 1939 z II Rzeczpospolitą Polską.

W czasach pruskich Głogówko posiadało status miejscowości uzdrowiskowej. W czasach współczesnych przyjeżdżały tu również grupy dzieci na letniska. Do dziś we wsi stoją charakterystyczne trójkątne dacze znane z wielu ośrodków wczasowych. Obecnie należą do osób prywatnych. 

Zabytki architektury i budownictwa Głogówka zachowały swój pierwotny wygląd. Na trenie wsi znajduje się 9 obiektów wpisanych do ewidencji zabytków. Są to m.in. Kaplica pw. Matki Boskiej Królowej Polski, dawna szkoła (obecnie budynek mieszkalny), dworzec kolejowy z końca XIX w., Fischbach’s Gasthaus (dawny zajazd z jadłodajnią i hotel dla kuracjuszy), czy Zum Jägerhof (zajazd).   

W ramach ciekawostki można wspomnieć o malarzu i grafiku Josefie Adamie, który urodził się w 1883 r. w Głogówku, a zmarł w 1953 r. w Berlinie. Malował obrazy o tematyce historycznej oraz rodzajowej. Inspirował się malarstwem niderlandzkim.
RED
Źródło i foto: UM/glogowko.pl/glogow.pl/W. Najgebauer. Więcej na: https://glogowko.pl/ 

Podziel się informacją ...
  • 188
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Historia