Dzieje sięGłogów

Głogowska szkoła przyjazna LGBTQ+. Dyrektorka: Każdy człowiek może się u nas poczuć dobrze2 min na czytanie

Tęczowy piątek w głogowskich szkołach. Uczniowie będą wspierać środowiska LGBT

– Jesteśmy w tym rankingu! – cieszą się w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. A przynajmniej duża część uczniów, tych, których spotkaliśmy. Cieszy się także dyrektorka. Powodem do dumy jest zaistnienie w pierwszym ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+.

W rankingu zamieszczonym w internecie na stronie LGBTplusMe.com przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie jest kolorowa gwiazdka. W kolorach tęczy. To znaczy, że ta szkoła została zgłoszona i uznana za przyjazną i zaangażowaną. To tylko jedna szkoła w Głogowie, ale to też dopiero drugi taki ranking w Polsce. W pobliskim Lubinie też mają tylko jedną taką szkołę – I LO, ale za to dostało dużo głosów, gdyż znalazło się na drugim miejscu przyjaznych szkół na Dolnym Śląsku. W większej Legnicy nie ma żadnej szkoły z tęczową gwiazdką. Za to I LO z Leszna jest wysoko w rankingu, na 29 miejscu w Polsce.

Radoxim 5

– Ranking jest tworzony przez uczniów, po lekcjach i poza szkołą, a ja dowiedziałam się o wszystkim z mediów – mówi dyrektorka głogowskiej szkoły Jolanta Zawartka. Zaskoczona? – Raczej przyjęłam to jako fakt. Po prostu uczniowie musieli zgłosić naszą szkołę w rankingu, co jak dla mnie jest efektem tego, jakie relacje i zasady panują w naszej szkole. U nas każdy uczeń jest podmiotem, jest szanowany, a jego prawa są respektowane. Myślę, że podobnie jest w każdej szkole w Głogowie. Jeśli uczniowie naszej szkoły to zgłosili do takiego ogólnopolskiego rankingu, to możemy się tylko cieszyć – uważa dyrektorka. Podkreśla też, że szkolna przestrzeń jest otwarta dla każdego bez względu na zapatrywania, poglądy, religię. Nikt nikomu nie zwraca uwagi, nikt nie komentuje jak wygląda. – Nie wypytujemy, więc myślę, że każdy człowiek może się u nas poczuć dobrze – tłumaczy.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się