Artykuł Informacyjny

Głogowski Szpital Powiatowy rejestruje już mężczyzn z powiatu głogowskiego na bezpłatne badania w kierunku raka prostaty3 min na czytanie

Głogowski Szpital Powiatowy rejestruje już mężczyzn z powiatu głogowskiego na bezpłatne badania w kierunku raka prostaty

To kolejna edycja programu profilaktyczno-diagnostycznego Starostwa Powiatowego w Głogowie. W tym roku z badań będzie mogło skorzystać 500 mężczyzn mieszkających w powiecie głogowskim, którzy ukończyli 50 rok życia. W poradni urologicznej głogowskiego szpitala będą mieli wykonane badanie krwi – PSA, transrektalne USG gruczołu krokowego, a następnie konsultację lekarza specjalisty urologa, który w razie potrzeby wyda zalecenia do dalszego postępowania. – Możemy ratować zdrowie i życie mężczyzn – starosta głogowski Jarosław Dudkowiak apeluje również do kobiet, by namawiały swoich mężów, ojców, członków rodzin, partnerów i przyjaciół do udziału w programie. Dodaje, że sam przeszedł już takie badanie i choć nie jest przyjemne, życie jest najważniejsze.

Program badań przesiewowych gruczołu krokowego starostwo realizuje od 2010 roku. – Został zapoczątkowany przeze mnie oraz ówczesnego przewodniczącego Komisji Zdrowia pana Andrzeja Permodę. Do tej pory udało się przebadać blisko trzy tysiące dwustu mężczyzn. Wielu z nich uratowało to życie albo pozwoliło dużo wcześniej rozpocząć leczenie – mówi wicestarosta głogowski Jeremi Hołownia. Badania cieszą się dużym zainteresowaniem, więc są kontynuowane. Zapewnia, że z każdym rokiem badania są wykonywane na coraz nowocześniejszym sprzęcie i z wykorzystaniem nowoczesnych metod. Tak też będzie w tym roku.

Radoxim 5

Badania są dwuetapowe – najpierw PSA z krwi, a następnie ultrasonograficzne badanie transrektalne prostaty, czyli odbywające się drogą przezodbytniczą. – Oba badania pozwalają bardzo precyzyjnie ocenić stan gruczołu krokowego oraz różnicować łagodne przerosty do zmian nowotworowych złośliwych. Co ważne, do badania mogą przystąpić również mężczyźni, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach – mówi prezes Głogowskiego Szpitala Powiatowego Edward Schmidt dodając, że dla mężczyzn po 50 roku życia wskazane jest wykonywanie badań PSA przynajmniej raz w roku. We wtorek (20.09.) rozpoczęła się rejestracja chętnych do programu w Centralnej Rejestracji w holu głównym głogowskiego szpitala. Będzie prowadzona do wyczerpania limitu miejsc, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00. Lepiej nie zwlekać, bo miejsca zwykle szybko się wyczerpują. W pierwszej turze zostanie zarejestrowanych 288 osób. Rejestracja w drugiej turze obejmie 212 osób, w połowie października. Prezes Schmidt podpowiada, że na badanie PSA trzeba się zgłosić na czczo i z pełnym pęcherzem moczowym. Jak dodaje, u ponad połowy mężczyzn badania wykazują przerost gruczołu krokowego, a 10-15 proc. jest kwalifikowanych do dalszej diagnostyki. Badania będą wykonywane do końca listopada.

W Powiecie Głogowskim program dla mężczyzn po raz pierwszy był przeprowadzony w 2010 roku. – Jego duża popularność wśród mieszkańców utwierdziła Zarząd Powiatu Głogowskiego o słuszności przedsięwzięcia. Realizacja programu uświadamia, jak ważne są badania profilaktyczne, a dzięki sfinansowaniu badań przez Powiat Głogowski i Fundację KGHM Polska Miedź mają równe szanse dostępu do profilaktyki – mówi starosta Dudkowiak. Każdego roku z badań korzysta po kilkuset mężczyzn mieszkających na terenie powiatu. Program przesiewowy jest finansowany z dwóch źródeł. Fundację KGHM Polska Miedź przekazała na badania 80 tys. zł, a Powiat Głogowski ze swojego budżetu 52 tys. zł. Koszt badania jednej osoby wynosi 264 zł.
RED

Zobacz inne