Dzieje sięGłogów

Głogowskie uczennice odniosły wielki sukces w Europejskim Quizie Finansowym2 min na czytanie

Głogowskie uczennice odniosły wielki sukces w Europejskim Quizie Finansowym

Drugie miejsce w kraju dla głogowskich uczennic. Weronika Janus i Nikola Ziomek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie okazały się jedynymi z najlepszych w Polsce w Europejskim Quizie Finansowym. Pokonały 7700 innych uczestników. Dziewczyny z klasy ósmej świetnie znają się na ekonomii, przedsiębiorczości i cyberbezpieczeństwa, co udowodniły w finale konkursu.  Z jakimi zadaniami musiały się zmierzyć?

– Zaskoczyło mnie pytanie, czy każda spółka akcyjna jest na giełdzie – przyznaje Nikola, a Weronika przybliża zadanie matematyczne. – Trzeba było obliczyć, ile wynosi roczne wynagrodzenie osoby, której 20 procent pensji wynosi 700 złotych miesięcznie. Miałyśmy na to trzy sekundy. Dziewczyny uczyły się od grudnia. Co drugi dzień ćwiczyły umiejętność szacowania i liczenia, ważna była też spostrzegawczość i szybkość zaznaczania odpowiedzi w aplikacji. Podstawą była wiedza. Poduszka finansowa, inflacja, depozyty, dywersyfikacja, reinwestycja – wymienia. To tylko niektóre pojęcia, którymi śmiało już operują. Konkurs wpłynął na ich plany życiowe. Weronika chce iść do technikum ekonomicznego i wiąże z tym swoją przyszłość. – Ja natomiast chciałam iść na psychologię, ale po tym konkursie zastanawiam się nad bankowością – mówi Nikola. 

Radoxim 5

– Wyniki konkursu to dla nas ogromne zaskoczenie. Bardzo się cieszymy, ale chyba jeszcze do nas to wszystko nie dociera. Miałyśmy jednak nadzieję na wysokie miejsce, bo przygotowałyśmy się pod okiem naszej kochanej nauczycielki – zaznacza Weronika. Do konkursu przygotowała je matematyczka, Joanna Potera. – Celem było głównie zainteresowanie ekonomią i przedsiębiorczością oraz pogłębianie wiedzy matematycznej – dodaje nauczycielka.

– Jestem ogromnie dumna z dziewczyn. Mają ogromną wiedzę, szybkość myślenia, czytania, kojarzenia, a do tego wspaniały zmysł do szacowania. Wykazały się nawet procentem składanym, co wykracza poza poziom ich wiedzy. To jest dopiero w szkole średniej. Za drugie miejsce w kraju dziewczyny otrzymały nagrody pieniężne: po 1 tys. zł dla każdej oraz wycieczkę do Warszawy i bony. Co więcej, do ich SP3 w Głogowie trafi również kwota 2 tys. zł. 
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się