Fotomy:JerzmanowaRegion

Gmina Jerzmanowa świętowała dożynki podwójnie uroczyście [ZDJĘCIA]5 min na czytanie

Gmina Jerzmanowa świętowała dożynki podwójnie uroczyście [ZDJĘCIA] 2

W tej gminie powody do radości mają nie tylko rolnicy. Dożynki gminne były połączone z otwarciem Stodoły Kultury – największej inwestycji w historii gminy – uznanej za perełkę architektoniczną w regionie. W miejsce popegeerowskiej stodoły i obory powstała nowoczesna świetlica i kręgielnia.

Uroczystości dożynkowe w sobotę (28.08.) rozpoczęła msza dziękczynna. Starostowie dożynek Katarzyna Koszko z Kurowa Małego i Stefan Sierkiewicz z Jerzmanowej wnieśli chleb z tegorocznej mąki. Wójt gminy Jerzmanowa Lesław Golba przyjął i ucałował bochen z tegorocznych ziaren zbóż z rąk tegorocznych starostów dożynek. – Proszę go dzielić mądrze i sprawiedliwie, by go nie zabrakło w naszych pięknych polskich wsiach – powiedzieli rolnicy. Piękną częścią uroczystości dożynkowej były prezentacje grup wieńcowych. Chleby i bukiety ze zbóż złożyły grupy wieńcowe wszystkie 12 sołectw. Wójt z pomocą starostów pokroili bochny i częstowali wszystkich gości dożynek. Sołectwa przygotowały prawdziwie świąteczny poczęstunek, serwowany na pięknie ozdobionych i obleganych stoiskach. Wszyscy mogli skosztować do syta. Czego tam nie było! Lokalne przysmaki znikały w oczach. Gospodynie z Gaików ugotowały dla gości dożynek 1,5 tys. najlepszych pierogów. Maniów częstował bigosem. – Nasza pani sołtys gotowała, to specjalność, bo z fasolą i własnym koncentratem z cukinii, dzięki czemu bigos jest pikantny, świetnie doprawiony, wyjątkowy – polecały gospodynie. Na stoisku Modłej w mig zniknęło 20 kg smakowitej karkówki, chleb ze smalcem i ogórki małosolne. Ludzie nachwalić się nie mogli. – Dożynki to jest podniosła uroczystość, na której rolnicy i mieszkańcy naszej gminy dziękują za tegoroczne zbiory, żeby było co jeść przez całą zimę – ciastem i nalewkami z własnych owoców częstowała sołtys Bożena Wójcik.

Lesław Golba powitał gości święta przy odbudowanej Stodole Kultury. – Tutaj naprawdę wspaniali ludzie mieszkają, kreatywni, przedsiębiorcy-rolnicy, którzy nowocześnie pracują, mają po kilkadziesiąt – kilkaset hektarów areału, a plony zbierają na poziomie europejskim. To jest bardzo wydajna, rzetelna praca. Owoce tej pracy widzimy – wójt podziękował rodzinom rolniczym z terenu gminy. Odczytał list marszałek Sejmu Elżbiety Witek z pozdrowieniami dla świętującej dożynki społeczności gminy Jerzmanowa i wyrazami wdzięczności dla rolników za najpiękniejsze dobro, jakim jest chleb. – Przyroda nie zawsze jest łaskawa, ale my, mieszkańcy powiatu głogowskiego zawsze możemy liczyć na wasze plony– rolnikom z gminy Jerzmanowa dziękował też starosta Jarosław Dudkowiak. Za chleb dla Polski, w imieniu senator Doroty Czudowskiej i poseł Ewy Szymańskiej dziękowała Izabela Wańkowicz. Rozstrzygnięto konkursy dożynkowe organizowane przez GCK. Nagrodę 500 zł za Najpiękniejszą Dożynkową Dekorację Posesji otrzymały Barbara Jakubowska i Irena Krajewska reprezentujące Kurowice. W konkursie fotograficznym Foto-Rola I miejsce i nagrodę 500 zł otrzymał Piotr Zygmunt. A później na dożynkach w Jerzmanowej do północy królowały śmiech, muzyka i zabawa – z kabaret K2, na disco party i przy przebojach zespołu Milano.
RED

Zobacz inne

Więcej w Foto