my: GrębociceRegion

Grodowiec zachwycił malarzy [Zdjęcia]4 min na czytanie

Grodowiec zachwycił malarzy [Zdjęcia] 9

Artyści z regionu zjechali do Grodowca. W piątek (10.06)odbył się plener malarski pn. “Architektura sakralna i piękno natury w sercu Zagłębia Miedziowego” w ramach Dni Polkowic.

– Temat niezwykły, bo i miejsce niezwykłe. Znajdujemy się w sanktuarium i malarze próbują własnych sił, aby pokazać piękno tego miejsca. Plener odbywa się dzięki wsparciu polkowickiego starostwa, księdza Kliszczy, a także wójta gminy Grębocice. Przesympatyczna współpraca – mówi Agata Baran, plastyczka z Centrum Kultury w Polkowicach.

W plenerze wzięło udział 26 malarzy. Artyści malowali po okiem profesora Andrzeja Kabata z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. – Uczestnicy radzą sobie naprawdę dobrze. Staram się każdemu podpowiedzieć, że skoro malują architekturę, to powinna być malowana zgodnie z perspektywą. Trzeba ją malować z pewną świadomością. Oczywiście decyzja należy do artysty, jak podejdzie do tematu – mówił profesor.

– Plener nie dość, że jest w bardzo ładnym miejscu, to organizatorzy są bardzo dobrze przygotowani. Profesor zawsze nas wspiera dobrym słowem. Jeżeli chodzi o mój obraz, to wybrałam perspektywę trochę z ukrycia, czyli na pierwszym tle jest natura, a później z niej wyłania się architektura – mówi Joanna z Polkowic.

– Chciałam pokazać przede wszystkim kościół, ale też jest dużo zieleni i szyb w tle. Atmosfera jest świetna. Jest duża pomoc, a to rzadko się spotyka. Tutaj na plenerze jest profesor i zawsze coś podpowie – przyznaje Iza Dyk z Głogowa, która zajęła się malarstwem na emeryturze.

Wystawa obrazów odbędzie się w polkowickim starostwie. Dzieła będzie można kupić, a środki ze sprzedaży trafią na odrestaurowanie źródełka koło sanktuarium.

RED

Zobacz inne

Więcej w my: Grębocice