Dzieje sięGłogów

Handlował nielegalnym oprogramowaniem. Ponad sto zarzutów dla głogowianina1 min na czytanie

Handlował nielegalnym oprogramowaniem. Ponad sto zarzutów dla głogowianina

Policjanci z Leszna zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej skierowali do miejscowej prokuratury akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi Głogowa, liczący 117 zarzutów. Zarzucane czyny dotyczą handlu testerami z nielegalnym oprogramowaniem do diagnostyki samochodów. Podejrzanemu grozi do 5 lat więzienia.

– Sprawa ma początek w sierpniu 2021 roku. Wówczas do leszczyńskiej policji wpłynęło zawiadomienie firmy produkującej testery diagnostyczne wraz z oprogramowaniem przeznaczone do diagnostyki stanu technicznego pojazdów jednej z niemieckich marek samochodów. Z przekazanych informacji wynikało, że osoba podająca się za mieszkańca regionu leszczyńskiego sprzedaje w internecie po okazjonalnych cenach testery diagnostyczne wraz z „pirackim” oprogramowaniem. Dla przykładu: oryginalny program do obsługi urządzenia kosztowałby około 3500 złotych, a nielegalny, oferowany w internecie około 100 złotych – relacjonuje Monika Żymełka z KPP.

– Na początku tego roku policjanci pojechali do Głogowa i zatrzymali w miejscu zamieszkania 39-letniego mężczyznę mającego związek z tą nielegalną działalnością. W jego domu znaleziono kilkadziesiąt płyt z nielegalnym oprogramowaniem diagnostycznym, przygotowanych do wysyłki do potencjalnych klientów, a także komputery, telefony, których dane potwierdzały przestępczą działalność 39-latka. Zatrzymany usłyszał wówczas zarzut kradzieży programu komputerowego – dodaje.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się