Zamknij

Historia parafii Miłosierdzia Bożego

08:53, 11.04.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 08:53, 11.04.2020

W 1987 r. w kurii zielonogórsko-gorzowskiej zapadła decyzja o budowie kościoła. Trudu tego podjął się ks. kanonik Janusz Idzik, przyszły proboszcz.

W tym okresie Polskę drążył wielki kryzys gospodarczy, więc na jakąkolwiek pomoc ksiądz nie mógł liczyć. Problemem był też brak wszelkich materiałów, jednak po uzyskaniu wszelkich zezwoleń, 1 maja 1988 r., plac budowy został uroczyście poświęcony.

W początkowej fazie sporą pomocą wykazywali się mieszkańcy osiedla, którzy pracowali społecznie. Budowa nie posuwała się zbyt szybko do przodu, przede wszystkim z powodu braku pieniędzy i ludzi do pracy. Sytuacja poprawiła się w latach 90-tych. Kościół służy społeczności parafialnej od 1994 r., choć budowa trwała jeszcze wiele lat.

Do kompleksu kościelnego należą m.in. plebania, dom sióstr, zespół oświatowy i schronisko dla dzieci specjalnej troski. Kościół wieńczy kilkudziesięciometrowa wieża, w której od 2002 r. biją trzy dzwony.

We wnętrzu na uwagę zasługuje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej namalowany przez malarkę Aurelię Organową z Częstochowy, oraz figurka Matki Boskiej przywieziona z Fatimy.

Autorem projektu jest Marian Fikus z pracowni architektonicznej z Poznania. Wcześniej był również współautorem projektu kościoła na os. Kopernika. Ciekawostką może być fakt, że Marian Fikus należał do projektantów, którzy w latach 70. ubiegłego wieku, zaplanowali budowę blokowiska na terenie dzisiejszego Starego Miasta. Na szczęście pomysł z wieżowcami nie wszedł w życie. Proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego jest nieprzerwanie ks. kanonik Janusz Idzik.
FOTO: Krzysztof Zawicki, polska-org
Źródło: Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie.

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%