Historia

Historia Szczyglic. Kilka ciekawostek o tej wsi2 min na czytanie

Historia Szczyglic. Kilka ciekawostek o tej wsi

Szczyglice (niem. Sieglitz) – niewielka wieś w sąsiedztwie Głogowa, położona wśród Wzgórz Dalkowskich, licząca obecnie 247 mieszkańców. Pierwsza wzmianka o Szczyglicach pochodzi z 1345 r.  W latach 1937–1945 wieś nosiła hitlerowską nazwę Bismarckhöhe, ponieważ leżała u podnóża wzniesienia, na którym w latach 1906 – 1945 stała wieża Bismarcka.

Znajduje się tu kameralny, neogotycki kościół pw. Najświętszej Marii Panny z 1900 r. Jest to jednokondygnacyjna budowla z kwadratową wieżą w stylu tyrolskim. Wnętrze nakryte jest beczkowym sklepieniem z drewnianą obudową. W 1991 r. na tyłach świątyni dobudowano zakrystię. W 2010 r. z okazji 110-lecia istnienia kaplicy, m.in. odnowiono oryginalny ołtarz i ufundowano figurę Jana Pawła II, stojącą przy wejściu. W maju 2020 r. dzięki hojności sponsorów wieża wzbogaciła się o nowy dzwon. Uruchomiony został również zabytkowy zegar, w którym niedziałający mechanizm zastąpiono nowym, a jego tarcze odnowiono.

Na przeciwko kościoła znajduje się pamiątkowy głaz postawiony na 50-lecie istnienia OSP w Szczyglicach (lata 1954 – 2004). Wcześniej w tym samym miejscu stał pomnik poświęcony żołnierzom pochodzącym ze Szczyglic, poległym na frontach I wojny światowej. Starsi mieszkańcy wspominają, że był on główną atrakcją wsi, oraz tłem dla niezliczonych rodzinnych fotografii.

Na jednej z nich widać wyryte na nim niemieckie napisy oraz miecz. W 1974 r. kamień przewieziono do Głogowa, na skwer przy Wałach Chrobrego (obecnie w tym miejscu od 2015 r. znajduje się Pomnik Polskiego Podziemia Niepodległościowego). Niemieckie napisy usunięto, a w ich miejsce pojawiła się tablica upamiętniająca funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa „poległych w walce o utrwalenie władzy ludowej”. Obelisk stał tam do 2008 r. po czym przewieziono go na brzostowski cmentarz, gdzie trwa do dziś, „schowany” za cmentarną kaplicą.

Ponadto w Szczyglicach i bliskiej okolicy znajduje się kilka przydrożnych kapliczek. W 2012 r. oddano również do użytku nową świetlicę wiejską z zapleczem gospodarczym oraz przylegającą do niej remizę strażacką.
Źródła: polska-org.pl, fotopolska.eu, gminaglogow.pl, glogow.pl, osp-szczyglice.pl, OSP Szczyglice (Facebook), GFH, A. Budzińska, G. Biernacka, T. Świątek, W. Najgebauer

Zobacz inne

Więcej w Historia