Dzieje sięGłogów

Huczne 50-lecie Orkiestry ZG Polkowice-Sieroszowice w głogowskim teatrze8 min na czytanie

50 lat Orkiestry Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice. 2

W teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyły się obchody jubileuszu 50-lecia Orkiestry Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice. O ogromnych emocjach opowiedział nam Roman Beta, kapelmistrz orkiestry. – Biorąc pod uwagę, że to mój 21 rok gry w tej orkiestrze, mam setki koncertów za sobą, ale emocje zawsze towarzyszą. Dużo trenujemy, ale dziś chcemy pokazać się z jak najlepszej strony – mówił kapelmistrz.

Z tej okazji zostały wręczone wyróżnienia, odznaczenia oraz złota odznaka z brylantem, którą otrzymał m.in. grający w orkiestrze ponad 40 lat pracownik KGHM.

– Jest to dla mnie wielka satysfakcja, wyróżnienie. Jestem bardzo wzruszony, jest to niezwykły koncert, jest to również chwila na refleksję ku pamięci tym, którzy grali, a którzy odeszli – opowiadał nam Dariusz Klecko, który już w Szkole Podstawowej zainteresował się muzyką tworzoną przez orkiestrę.

Odznaki srebrne i brązowe otrzymali również członkowie orkiestry, wśród nich były także kobiety. Całokształt uroczystości uświetnia koncert Orkiestry Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice. Na scenie występują również zaproszeni piosenkarze.

Orkiestra powstała w marcu 1970 roku z inicjatywy dyrektora kopalni Polkowice Tadeusza Babisza. Założycielem i pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Jan Laskowski, który przybył do kopalni Polkowice z Węglińca z kopalni węgla brunatnego „Kaławsk”, gdzie także prowadził orkiestrę górniczą.

W okresie tworzenia się struktury orkiestry pomagał mu jego przyjaciel z czasów turowskich Franciszek Kredkowski. Pierwszy występ orkiestry zorganizowano dla pracowników w cechowni Zakładów Górniczych Polkowice 28 kwietnia 1970 roku.
RED

Podziel się informacją ...
  • 22
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się