Dzieje sięGłogówKGHMWideo

Huczne hutnicze święto w Głogowie. Zobacz naszą relację filmową9 min na czytanie

Huczne hutnicze święto w Głogowie. Zobacz naszą relację filmową 14

Pierwsza połowa maja od lat kojarzy się z tradycyjnymi obchodami święta hutniczego świata w zagłębiu miedziowym. Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. zaprosił z okazji Dnia Hutnika w tym roku mieszkańców regionu na szereg uroczystości religijnych i artystycznych do Głogowa.

W piątek 10 maja odbyły się główne, oficjalne obchody. Podczas uroczystej ceremonii za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych wręczono kilkudziesięciu pracownikom jubileuszowe odznaczenia państwowe przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministra Energii a także jubileuszowe wyróżnienia przyznawane przez Prezesa Zarządu KGHM za długoletnią pracę w branży hutniczej i pracę zawodową. W uroczystej akademii uczestniczyli goście m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy przedstawiciele kontrahentów i KGHM oraz rodziny odznaczonych.

– Święty Florian jest patronem zawodów o dużym prestiżu, ale też dość niebezpiecznych: takich jak hutnicy, górnicy, niektórzy też przypisują mu też polityków, ale też browarników – zażartował w przemówieniu Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A. Składając gratulacje i podziękowania prezes podsumował mijający rok. – Biznes KGHM opiera się na dwóch żywiołach: ogniu i ziemi, górnictwie i hutnictwie. Musimy sobie wzajemnie pomagać, a jedno bez drugiego nie istnieje. I to się bardzo dobrze udaje. W ubiegłym roku odprowadziliśmy do budżetu państwa 4,8 miliarda złotych podatków. Przed naszym biznesem jest dużo perspektyw długofalowych, miedź staje się surowcem strategicznym, takim samym, a nawet poważniejszym, jak ropa naftowa, czy gaz. Jeśli będziemy do tego gotowi, będziemy zwiększać skalę produkcji, utrzymamy efektywność kosztową, to wygramy i będziemy wygrywać – stwierdził prezes Marcin Chludziński.

Święto było okazją do wielu życzeń. Między innymi od prezydenta Polski Andrzeja Dudy. – Wszystkim z serca dziękuję za dobrą, rzetelna i profesjonalną pracę. Państwa wytrwała służba przyczynia się do rozwoju gospodarki narodowej, buduje dobrobyt i pomyślność mieszkańców Dolnośląskiego Zagłębia Miedziowego oraz siłę naszej Ojczyzny. Bardzo wysoko cenię Państwa osiągnięcia – napisał w okolicznościowym liście prezydent Andrzej Duda.

– Dziękuję za reindustrializację, którą kontynuujecie przez innowację, bo Polska jest krajem opartym o przemysł. W KGHM łączymy najważniejsze elementy polskiego przemysłu: górnictwo i hutnictwo. W tej symbiozie KGHM stało się globalną firmą. Wejść na szczyt bywa łatwiej, ale zostać tam jest trudniej. Zauważamy, że KGHM odbudowuje i umacnia swoją pozycję – stwierdził podczas swojego wystąpienia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Życzenia i gratulacje do hutników popłynęły również od premiera Mateusza Morawieckiego, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu ‎Stanisława Karczewskiego oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. – Chcę podziękować państwu za wasz niełatwy i jednocześnie bardzo odpowiedzialny trud, a państwu nagrodzonym z całego serca gratuluję tej formy docenienia waszego wysiłku, proszę przyjąć moje najserdeczniejsze życzenia – napisał J. Kaczyński. Życzenia i gratulacje złożyli również parlamentarzyści, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak i marszałek województwa Cezary Przybylski. – Za to, że budujecie potęgę województwa dolnośląskiego, bo region należy do najdynamiczniej rozwijających się w Unii Europejskiej. Jesteśmy w pierwszej szóstce, to również olbrzymia zasługa KGHM – podkreślił marszałek Cezary Przybylski.

Po oficjalnej uroczystości zawodową brać gościła centralna karczma piwna, panie zaś bawiły się na centralnym combrze babskim. W programie obu imprez znalazły się wymyślne zabawy, konkursy, skecze oraz oryginalne gadżety i stroje, a całość połączona oryginalną muzyką z humorystycznymi tekstami nawiązującymi do historii i tradycji firmy.

Z kolei w niedzielę 12 maja. w Kolegiacie p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się msza św. w intencji hutników i ich rodzin, a wieczorem na głogowskim rynku Koncert Hutniczy ze specjalnym udziałem zespołu Raz Dwa Trzy. Lubiany zespół zagrał wraz z orkiestrą symfoniczną Icon pod dyrekcją Huberta Kowalskiego. Widzów, których zjawiły się tłumy, ujęły też występy Wiktorii Wróbel z Atelier Studio Talentów z Głogowa oraz Orkiestry Zakładowej Huty Miedzi Głogów. Gospodarzem wieczoru był znany z telewizji dziennikarz i konferansjer Maciej Kurzajewski.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się