Dzieje sięGłogów

I znów zakwitły kasztany… czyli maturzyści do piór! Powodzenia!2 min na czytanie

I znów zakwitły kasztany... czyli maturzyści do piór! Powodzenia!

6 maja rozpoczyna się cykl egzaminów dojrzałości. Najpierw maturzyści przystąpią do pisemnego języka polskiego, we wtorek czeka ich pisemna matematyka, a w środę i w czwartek nowożytny język obcy, głównie angielski. Potem już egzaminy ustne i rozszerzenia.

„Matura” to jedno z tych słów, które budzi emocje u prawie wszystkich. U tych starszych przywołuje barwne wspomnienia z własnych egzaminów, u innych pojawiają się słowa popularnych piosenek, inni spoglądają, czy już kwitną kasztany. Rzeczywiście jest to istotne wydarzenie, bo kończy pewien kluczowy okres w życiu młodzieży krok w dorosłość.

Przed tegorocznymi maturami trochę emocji dodał trwający kilka tygodni nauczycielski strajk. Nie wiadomo było, czy odbędą się rady klasyfikacyjne dopuszczające uczniów do egzaminów. Ale udało się, w Głogowie ostatnie rady odbyły się 29 kwietnia i dzień później uczniowie ostatnich szkół mogli przystąpić do zakończenia roku szkolnego.

– Trochę było stresu, że matura może się nie odbyć, ale się wszystko ułożyło – mówią przyszli maturzyści. – Strajk? Dla nas to było o tyle dobrze, że mogliśmy odpocząć, pouczyć się w domu, bo w zasadzie na ostatnie lekcje chodziliśmy po to, by nie mieć nieobecności. Mi strajk pomógł, pouczyłem się więcej w domu, zamiast chodzić na lekcje, na których już nie miałem ochoty być. Można było rozplanować naukę i przećwiczyć materiał z tych przedmiotów, z których się zdaje maturę, a czas z niepotrzebnych już lekcji zainwestować w coś innego: odpocząć, mentalnie się przygotować do egzaminów – usłyszeliśmy.

Po co zdaje się egzamin dojrzałości? Przede wszystkim, by sprawdzić na jakim poziomie udało się zdobyć wiedzę i w jakim stopniu opanowane zostały wiadomości określone w tzw. podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wyniki z matury stają się też przepustką na studia wyższe, bo na większości kierunków studiów nie przeprowadza się egzaminów wstępnych.

Uczniowie, którzy przystąpią do egzaminu maturalnego i zdadzą go, ‎otrzymają świadectwo 4 lipca. Ci, którym się nie uda w pierwszym podejściu, mają szansę w sesji ‎poprawkowej w sierpniu, wtedy otrzymają świadectwo 11 września.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się