Dzieje sięGłogów

Idą święta. Kupujemy prezenty w internecie? Do policjantów zgłaszają się osoby, które zostały oszukane2 min na czytanie

Wypadek! Wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle! [ZDJĘCIA] 17

Coraz częściej i chętniej robimy zakupy w internecie. Ale policja przypomina, że i tam dochodzi do oszustw. – Do policjantów zgłaszają się osoby, które zostały oszukane właśnie podczas takich zakupów – mówi Łukasz Szuwikowski z KPP w Głogowie. – W internecie nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk – ostrzega.

Opowiada, że pokrzywdzeni zazwyczaj kupili towary, wpłacili pieniądze i nie otrzymali swojego zamówienia. – Podczas zakupów dokonywanych przez internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego – radzi.

Bo zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź emaile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy.

Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.

Ponadto logując się na konto sklepu internetowego unikajmy ogólnodostępnych punktów do internetu. Unikajmy komputerów w kawiarenkach internetowych, czy innych miejscach publicznych, a także z ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także danych do logowania oraz innym osobom.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. – Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na tzw. niepowtarzalne okazje. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność – zaznacza oficer.

Nie płaćmy „w ciemno” za towar. Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.

Zachowajmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym. – Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem – przypomina. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków. Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się