Dzieje sięGłogów

Ile będzie kosztowało utrzymanie hospicjum w Głogowie? Dużo. Trwają starania o kontrakt z NFZ1 min na czytanie

Aleksandra Glińska: Hospicjum to nie jest miejsce tylko dla starych ludzi. Każdy z nas będzie musiał odejść

Szacuje się, że budowa hospicjum pochłonie w granicach 16 mln zł. Na razie miasto w Wieloletniej Prognozie Finansowej zaplanowało 6 mln zł. Zbyt mało, resztę trzeba pozyskać. – Ale też zdobyć kontrakt w Narodowym Funduszem Zdrowia – przypomina Aleksandra Glińska, prezes Fundacji Hospicjum Głogowskie. To wcale nie będzie takie proste.

Dlatego starania o kontrakt już rozpoczęto. Po to, aby pacjenci nie byli obciążeni kosztami. Utrzymanie hospicjum nie będzie tanie, bo – jak wylicza prezes – przy obecnych stawkach – utrzymanie tylko jednego łóżka wynosi około 350 zł dziennie. W pierwszym etapie powstanie hospicjum na 20 łóżek. Miesięcznie to więc około 210 tys. zł, rocznie ponad 2,5 mln zł. Dużo. – A docelowo hospicjum ma pomieścić 40 łóżek, więc koszty jeszcze wzrosną – dodaje Glińska. Ile pokryje NFZ? – Na dzisiaj nie wiadomo. Liczymy się z tym, że część kosztów pozostanie po naszej stronie – nie ukrywa. Pewnie w nich partycypować będzie też miasto. – NFZ musi szybciej przygotować się, mieć w planach finansowanie hospicjum w Głogowie. Trzeba działać z wyprzedzeniem. Już teraz wnioskujemy o pomoc – wyjaśnia.

Najbliższe hospicjum stacjonarne funkcjonuje w Lubinie, gdzie trafiają również głogowianie. Jest tam 20 miejsc – ustawiają się kolejki. – Takie miejsca są potrzebne i muszą powstawać. Hospicjum w Głogowie na pewno nie będzie stało puste – zapewnia Glińska.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rekordowe pieniądze na hospicjum: TUTAJ.
RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się