Dzieje sięGłogów

Ile kosztują lekcje religii? Zobacz wysokość kwot w regionie1 min na czytanie

Ile kosztują lekcje religii? Zobacz wysokość kwot w regionie
Freepic

Najdroższe lekcje religii są w gminie Jerzmanowa, najtańsze w gminie Pęcław. Tak wynika z danych opublikowanych przez organizację Świecka Szkoła. Efekt? Pierwsi samorządowcy sprzeciwiają się finansowaniu zajęć.

Na stronie cenareligii.pl można sprawdzić, ile pieniędzy dana gmina przeznacza na lekcje religii i czy są one finansowane z budżetów lokalnych oraz jak wyglądają koszty w przeliczeniu na mieszkańca czy ucznia.

I tak najwięcej kosztują lekcje religii w gminach Żukowice (400,81 zł na ucznia) i Kotla (335,84 zł na ucznia). Nadal powyżej 300 zł kosztują w gminie Jerzmanowa (303,09 zł na ucznia). Mniej płaci Pęcław (259,72 zł na ucznia) i Grębocice (248,40 zł na ucznia). Najmniej, bo 130,73 zł na ucznia przeznacza gmina Gaworzyce. Aktywiści Świeckiej Szkoły wysłali zapytania do wszystkich samorządów w kraju. Niekompletne dane są z Głogowa oraz gmin Głogów i Radwanice. Bo urzędnicy odesłali działaczy bezpośrednio do szkół.

Z badań CBOS wynika, że jeszcze w 2010 roku w lekcjach uczestniczyło 93 proc. uczniów, w 2018 było ich 70 proc., a w 2021 – 54 proc. Spora grupa uczniów oceniała te zajęcia jako nudne (29 proc.) lub takie „jak każde inne” (42 proc.). Warto dodać, że w połowie grudnia radni z Częstochowy jako pierwsi w kraju przyjęli uchwałę, w której apelują o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta. Uzasadniają to wysokimi kosztami, mimo coraz mniejszej liczby uczniów chodzących na religię.

RED

foto: freepic

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się