Dzieje sięGłogów

Ile osób zaszczepiło się na grypę w powiecie głogowskim?1 min na czytanie

1

Choć w aptekach nadal brakuje szczepionek przeciw grypie, tylko we wrześniu w powiecie głogowskim zaszczepiło się blisko 600 osób. Ponad połowa to seniorzy, którzy skorzystali z refundowanych szczepień.

Sekcja epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Głogowie zliczyła dane z punktów szczepień w naszym powiecie. Wynika z nich, że we wrześniu przeciwko grypie zaszczepiono 593 osoby. W tej grupie z refundacji NFZ skorzystało 233 seniorów w wieku powyżej 65 lat oraz 126 seniorów w wieku powyżej 75 lat. 359 seniorów

Szczepionka przeciw grypie jest na liście leków refundowanych od 1 września. Grupa uprawnionych do refundacji z NFZ została rozszerzona. W połowie refundowane dla dzieci w wieku 3-5 lat, kobiet w ciąży, osób z chorobami współistniejącymi w wieku 18-64 lat oraz do 75 lat. Dla osób 75+ szczepionki są bezpłatne.

Szczepienia profilaktycznych przeciw grypie ufundowało też miasto. W październiku skorzysta z nich 344 osób w wieku 65 +. Pierwsza 200 osobowa grupa przeszła już szczepienie (05.10.).

Pozytywnie wygląda też zestawienie danych o liczbie zachorowań na infekcje grypopodobne. Od 1 stycznia do 30 września PSSE w Głogowie zanotowała 6015 przypadków zachorowań i podejrzeń grypy. W analogicznym okresie 2019 r. w powiecie głogowskim odnotowano 7203 przypadków zachorowań i podejrzeń grypy. To prawie o 1,2 tys. mniej.

W poprzednich sezonach przeciwko grypie szczepiło się średnio 4 proc. Polaków, co dawało nam jedno z ostatnich miejsc w Europie. Eksperci przewidują, że w epidemii koronawirusa zainteresowanie szczepieniami przeciw grypie wzrośnie nawet czterokrotnie.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się