Dzieje sięGłogów

Ile podatnicy zapłacili za służbowe loty posła Zubowskiego?1 min na czytanie

Przeloty krajowe posłów na Sejm RP IX kadencji rozliczone w ramach zawartej umowy i na zasadzie refundacji w okresie od początku kadencji do końca lutego 2021 r – opublikowane dane na ten temat. I listę wszystkich posłów korzystających w tym czasie z lotów samolotem. Jest na niej poseł Wojciech Zubowski, który wsiadał do samolotu 39 razy. Kosztowało to 22 tys. 323 zł.

Poseł Zubowski przyznaje, że lotów w czasie epidemii koronawirusa jest mniej. W tej kadencji wsiadał do samolotów we Wrocławiu, wysiadał w stolicy – Warszawie. – I z Warszawy do Wrocławia – przyznaje. – W czasie epidemii mocno uległa zmniejszeniu liczba połączeń lotniczych. Dlatego częściej zdarza mi się podróżować do Warszawy pociągiem albo samochodem. Nie przypominam sobie, abym miał jakieś inne loty niż te o których mówiłem. Poprzedniej kadencji owszem takie były – jako członek Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego – cztery razy leciałem do Wilna – dodaje.

A czym wygodniej podróżować do Sejmu? – Każdy środek transportu ma swoje plusy i minusy. Na pewno najszybciej jest samolotem, najwygodniej pociągiem – uważa Zubowski.

Posłowie za służbowe podróże nie płacą. – Zgodnie z ustawą wykonywania posła czy senatora – wszyscy parlamentarzyści – korzystają z lotów refundowanych. Nie ponosimy żadnych kosztów z tym związanych – przyznaje.

Blisko 4,2 mln zł kosztowały podatników podróże lotnicze posłów w tej kadencji. Rekordzistą jest Grzegorz Napieralski ze 140 lotami na koncie, co kosztowało budżet państwa 80 tys. zł.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się