Artykuł Informacyjny

Internet mobilny bez kompromisów2 min na czytanie

Internet mobilny bez kompromisów

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że Internet jest wszędzie. Korzystamy z niego za pomocą telefonów, tabletów i laptopów gdziekolwiek się znajdujemy i z takim indywidualnym podłączeniem do globalnej sieci nie mamy zasadniczych problemów. Sprawa ma się jednak inaczej, jeżeli mobilny dostęp ma być współdzielony przez kilka, czy kilkanaście komputerów jednocześnie. W takim wypadku potrzebny jest router na kartę SIM.

Routery mobilne tym różnią się od swoich stacjonarnych odpowiedników, że posiadają wbudowane modemy LTE. Najnowocześniejsze urządzenia tego rodzaju https://fritzbox.com.pl/ mają modemy kategorii 6 (FDD), które umożliwiają jednoczesne korzystanie z wielu pasm, przez co prędkość dostępu do Internetu osiąga nawet do 300 Mbit/s. Na rynku pojawiają się także routery wspierające nową technologię mobilną 5G, która docelowo ma zaoferować nawet 10 Gbit/s!

Przy tak znaczących prędkościach i konieczności udostępnienia jej dla większej ilości komputerów w sieci domowej, czy firmowej, trzeba wybrać naprawdę wydajny router, który dodatkowo będzie oferował możliwość odpowiednio szybkiego połączenia lokalnego, np. gigabitową sieć LAN i przede wszystkim interfejs bezprzewodowy o dużej przepustowości, przynajmniej w wersji Wi-Fi 5, a najlepiej Wi-Fi 6.

W szczególności ten najnowszy standard, czyli Wi-Fi 6 (802.11ax) zabezpieczy zapas prędkości przesyłu na kilka najbliższych lat, gdyż oferuje transfery rzędu 2400 Mbit/s w paśmie 5 GHz i 1200 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz. Dodatkowo najnowsza wersja sieci bezprzewodowej znacznie lepiej radzi sobie w coraz bardziej zatłoczonym eterze, gdzie nasza sieć Wi-Fi będzie jedną z wielu, konkurujących o dostęp do radiowego medium w najbliższym otoczeniu bloku, czy biurowca. Wi-Fi 6 posiada specjalne mechanizmy, które automatycznie dobiorą parametry optymalne dla każdego laptopa, czy tabletu indywidualnie, w danym środowisku i momencie, dzięki czemu faktycznie osiągane transfery będą wielokrotnie wyższe, niż w przypadku Wi-Fi 5.

Zaawansowane routery na kartę SIM nie muszą odbiegać funkcjonalnością od swoich stacjonarnych odpowiedników. Naprawdę rozbudowane wersje https://fritzbox.com.pl/pol_m_Routery_Router-na-Karte-SIM-221.html mogą posiadać nawet takie funkcje, jak centralka telefoniczna (stacjonarna i DECT), multimedialny serwer sieciowy, do którego podłącza się dyski USB 3.0, czy nawet kontroler automatyki domowej Smart Home.

Zobacz inne