Historia

Jak Tytus, Romek i A`Tomek Głogowa bronili2 min na czytanie

Jak Tytus, Romek i A`Tomek Głogowa bronili

Niejedno pokolenie wychowało się na komiksach Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego Polakom jako Papcio Chmiel, który stworzył legendarne już dziś przygody o Tytusie, Romku i A`Tomku. Chmielewski stworzył łącznie kilkadziesiąt tomów przygód uczłowieczonego szympansa i jego przyjaciół, z czego w ostatnich kilku, barwnie rysuje – w formie komiksów historycznych – najważniejsze wydarzenia i bitwy w dziejach Polski, podczas których oczywiście jako uczestników nie mogło zabraknąć opasywanej trójki przyjaciół.

I tak Tytus z chłopakami brali udział w Powstaniu Warszawskim, Bitwie Grunwaldzkiej, Odsieczy Wiedeńskiej, Bitwie Warszawskiej, poznawali również dzieje Mazurka Dąbrowskiego i Legionów Polskich a przed trzema laty, w kolejnym albumie historycznym, cała trójka wcieliła się w wojów księcia Bolesława Krzywoustego i broniła grodu głogowskiego przed wojskami Henryka V.

W interesującym nas tomie rysownik sięga do kronik Galla Anonima, Wincentego Kadłubka i Jana Długosza i prowadzi swoje barwne postacie przez książęce dwory i pola bitewne konfliktu z 1109 roku. Tytus staje się Tytusławem, Romek – Romełem, a A’Tomek – Atomirem i ruszają głogowianom z odsieczą. Oczywiście gród głogowski, dzięki zaangażowaniu bohaterów komiksu, został obroniony i to pomimo perypetii Tytusa, który dostał się do niewoli Henryka. Po komunikacie A`Tomka, że przecież pocieszny szympans jest postacią fikcyjną i nic złego stać mu się nie może, głogowianie podjęli obronę swojego grodu.

Komiks wyszedł w twardej oprawie nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka, a Chmielewski stworzył tę specjalną księgę dla upamiętnienia wybrania Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Co ciekawe, to nie jedyny komiks, którego tematyką są wydarzenia spod grodu głogowskiego w XII wieku. W latach wcześniejszych wyszło kilka tego typu opracowań popularyzujących w ten sposób wojnę polsko-niemiecką z 1109 roku. Być może będzie okazja w przyszłości przybliżyć Państwu również i te opracowania.
Dariusz Andrzej Czaja

Zobacz inne

Więcej w Historia