Artykuł Informacyjny

Jak wybrać opony do samochodu?2 min na czytanie

Jak wybrać opony do samochodu?

Planujesz kupić nowe opony i zastanawiasz się, jakie opony będą idealne do Twojego samochodu? Dowiedz się nieco więcej o nich, aby wybór nie stanowił już problemu.

Jakie są dostępne rodzaje opon?

Istnieje kilka typów opon, które można wybrać w zależności od potrzeb. Są to:

  • Opony letnie- najlepiej sprawdzają się na suchych drogach. Posiadają bardziej elastyczną mieszankę gumy, dzięki czemu lepiej trzymają się podłoża.
  • Opony wielosezonowe– mają uniwersalną mieszankę gumy, która jest elastyczna zarówno w cieple, jak i w zimnie.
  • Opony zimowe- w czasie zim z intensywnymi opadami i na mokrej nawierzchni, najlepiej radzą sobie dedykowane opony zimowe, których bieżnik został zaprojektowany tak, aby lepiej odprowadzały wodę i błoto pośniegowe.

Jakie opony będą idealne do Twojego samochodu?

Prawidłowe wybranie opon do samochodu jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa i prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Należy pamiętać, że nie wszystkie opony są takie same i że nie każda opona będzie pasowała do każdego samochodu. Aby wybrać odpowiednią oponę, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak rozmiar, rodzaj i marka pojazdu.

Rozmiary opon samochodowych

Rozmiar opon to pierwszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze opon. Rozmiar opony można znaleźć na jej boku. Znajdziesz ją także w książce z informacjami o pojeździe i profesjonalnych konfiguratorach na stronach internetowych. To bardzo ważne, abyś wybrał rozmiar opony, zalecany przez producenta Twojego auta, dzięki temu unikniesz problemów z dopasowaniem do przestrzeni w nadkolu i zapewnisz optymalne warunki jazdy.

Marka pojazdu a rozmiar opon

W zaleceniach producenta Twojego samochodu znajdziesz informacje o parametrach dedykowanych opon, takich jak średnica opony, szerokość opony czy profil opony. Sprawdzisz, jaki powinien być indeks nośności dla konkretnego rozmiaru opony. Dzięki temu możesz łatwiej kupić opony, które będą odpowiadać tym parametrom.

Rodzaj opon

Równie ważny co rozmiar jest ich rodzaj. Mianowicie możesz wybierać spośród opon letnich i zimowych a całorocznych. Wybór pierwszej opcji wiążę się z koniecznością ich wymiany co sezon, jednak otrzymujesz wówczas opony najlepiej dopasowane do panujących warunków na drogach. Opony całoroczne są wygodnym rozwiązaniem, które pozwala jeździć bez wymiany nawet przez kilka sezonów. Czy jednak wartym stosowania?

Przy zakupie nowych opon możesz zastanawiać się nad wieloma rzeczami. Czy warto kupić używane opony, jak wiele zależy od danego modelu auta i czy warto kupić opony całoroczne. Poznaj opinie ekspertów na: https://noweopony.pl/blog/informacje/opony-caloroczne—–poznaj-opinie-ekspertow.

Zobacz inne