Zamknij

Jak znaleźć pracę w IT?

08:54, 28.01.2022 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 11:13, 03.11.2022
Skomentuj

W dzisiejszych czasach jedną z najbardziej popularnych opcji zatrudnienia dla osób rozpoczynających dopiero swoją karierę zawodową jest szeroko pojęta informatyka, kryjąca się pod modnym dziś terminem IT. I choć IT jest nieco szerszym znaczeniowo pojęciem, niż informatyka jako taka, to na potrzeby dzisiejszego artykułu nie będziemy się zagłębiać w takie szczegóły, ale potraktujemy oba terminy jako tożsame. A to dlatego, że dziś skupimy się na tym, jak znaleźć pracę w branży IT pomimo braku doświadczenia.

Zacznijmy jednak od tego, czym jest IT i czego możesz się spodziewać pracując w tej dziedzinie.

IT - co to takiego?

W bardzo dużym uproszczeniu IT to wszelkiego rodzaju zagadnienia związane z informatyką. Sama informatyka to nauka zajmująca się przetwarzaniem informacji - intuicyjnie więc zapewne już wiesz, co się z tym wiąże. Typowe zadania związane z IT, to między innymi:

  • Tworzenie oprogramowania lub modyfikowanie istniejącego.
  • Tworzenie stron internetowych i systemów online.
  • Serwisowanie komputerów i urządzeń elektronicznych.
  • Zarządzanie bazami danych.
  • Administrowanie systemami sieciowymi i serwerami.
  • Tworzenie i zarządzanie infrastrukturą sieciową.

To oczywiście bardzo spore uproszczenie, które zapewne wyśmieją specjaliści - ale dla osób początkujących powinno to dać dość dobry obraz tego, co może Cię czekać. Oczywiście nie musisz umieć wszystkiego naraz, lepiej skupić się na jednej konkretnej dziedzinie. Dobrze jednak mniej więcej orientować się także w pozostałych zagadnieniach, bo wtedy praca jest o wiele bardziej wydajna. I na koniec - tak naprawdę to wszystkie sześć punktów, jakie wymieniliśmy, podpada pod termin IT, ale tylko trzy ostatnie to czystej krwi informatyka. Czujesz tę drobną różnicę?

Praca w IT

Jeśli lubisz nowoczesne technologie, dobrze orientujesz się w kwestiach Internetu i komputerów, to nic dziwnego, że kariera w IT wydaje Ci się być interesującą opcją. W końcu komputery i łączące je sieci odgrywają ważną rolę w prawie każdej firmie lub organizacji. Ta znacząca rola w działalności biznesowej oznacza, że pracodawcy chcą utrzymywać i rozwijać swoje zespoły IT.

W rzeczywistości przewiduje się, że zatrudnienie specjalistów w zawodach komputerowych i informatycznych będzie rosło w tempie szybszym niż przeciętnie o 13 procent w latach 2022-2030, według badań europejskiego Bureau of Labor Statistics. Co ważne, średnie wynagrodzenie w tym segmencie jest ponad trzykrotnie wyższe od przeciętnej pensji we wszystkich innych sektorach gospodarki.

Samo to wystarczy, aby wzbudzić ciekawość większości ludzi. To podwójnie, jeśli masz już jakąś wiedzę techniczną. Ale kiedy przychodzi czas podjęcia decyzji, pojawia się bardzo typowy problem. Otóż bardzo trudno jest dostać pracę w IT bez doświadczenia, ale jeszcze trudniej zdobyć doświadczenie bez pracy. To frustrujący dylemat dla niezliczonej liczby aspirujących profesjonalistów, ale nie jest nie do pokonania.

Co więcej - musisz liczyć się z tym, że konkurentów na tę konkretną posadę może być całkiem sporo. A to oznacza, że jeśli uważasz się za użytkownika komputerów, nawet zaawansowanego, ale nie masz żadnej bazy teoretycznej, to uzyskanie pracy w IT będzie bardzo trudne. Co więcej - sama praca może okazać się zbyt skomplikowana - próg wejścia jest bowiem bardzo wysoki. Zatem zanim skoczysz na głęboką wodę, warto się najpierw do tego kroku przygotować.

Co więc może zrobić nowicjusz, aby zdobyć trochę wiedzy i doświadczenia w dziedzinie IT? Czy istnieją inne sposoby na wzmocnienie swojego CV, gdy masz ograniczone doświadczenie zawodowe? Czy wymagania wymienione w ofertach pracy naprawdę mają aż takie znaczenie? Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, ale z kilkoma ważnymi zastrzeżeniami, o których należy pamiętać. Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób możesz ulepszyć swoje CV na potrzeby zatrudnienia w branży IT na poziomie podstawowym i pomóc zlikwidować wszelkie postrzegane luki w doświadczeniu, ważne jest, aby zrozumieć, jak pracodawcy podchodzą do złożonych ofert i jak szukają odpowiedniego kandydata.

Na ile ważne są opisane w ofercie wymagania?

Jeśli przeglądasz typowe ogłoszenia o pracę w IT i widzisz na liście wiele pozornie wzniosłych wymagań, to naturalne, że czujesz się trochę zniechęcony. Ale to nie zawsze powinno powstrzymywać Cię przed aplikowaniem. Rozważ poszukiwanie pracy z punktu widzenia pracodawców. Tak naprawdę wymagania w ofertach pracy to bardziej lista życzeń niż twarde i szybkie wymagania dla wielu pracodawców.

Nie oznacza to oczywiście, że powinieneś pominąć wszystkie wymienione wymagania przez okno. Po prostu zrozum, że często istnieje pewna elastyczność w wyborze odpowiedniego kandydata. Większość ogłoszeń o pracę opisuje podstawowy zestaw wymagań, które nie podlegają negocjacjom, a następnie listę dodatkowych umiejętności przydatnych w pracy na danym stanowisku. Zanim zdecydujesz się nie ubiegać się o stanowisko, najpierw musisz ustalić, czy jesteś przynajmniej bliski spełnienia kluczowych wymagań pracy.

Oczywiście warto orientować się w kwestii typowych wymogów pracy na danym stanowisku. Inne oczekiwania stawia się przed osobą, która ma rozwijać serwisy internetowe typu kasyno online, a inne dla kogoś, kto będzie tworzył oprogramowanie finansowo-księgowe. Pomimo tego, że z pozoru mogą być to bardzo zbliżone rodzaje pracy, to jednak różnią się w bardzo istotny sposób.

Zatem polecamy przyjrzenie się 3-4 ofertom pracy na podobne stanowisko, aby określić wspólne kluczowe wymagania. Są to wtedy elementy niepodlegające negocjacjom. Dopóki spełniasz te podstawowe wymagania, możesz aplikować na dane stanowisko, nawet mimo tego, że nie spełniasz wszystkich wymogów, które zostały podane w ofercie pracy.

5 inteligentnych sposobów na poszerzenie wiedzy i doświadczenia

Chociaż świadomość tego, że Twoja oferta nie zostanie automatycznie odrzucona za niespełnianie niektórych wymagań, to jednak warto zrobić kilka rzeczy, aby zdobyć pewne doświadczenie i uzupełnić swoje CV. Oto kilka wskazówek.

  • Zrób coś na własną rękę. Napisz program, stwórz zaawansowaną stronę internetową itp. Niech to będzie coś, co możesz zademonstrować potencjalnemu pracodawcy.
  • Opanuj kilka różnych technologii, jak np. parę języków programowania. Oczywiście na tyle dobrze, byś mógł wykazać się ich znajomością podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nawet teoretyczna znajomość zawsze pomoże Ci zaplusować.
  • Zapisz się na kursy.
  • Weź udział w webinariach z dziedziny IT.
  • Bierz udział w dyskusjach na forach tematycznych.

Wszystko to pomoże Ci nabrać dodatkowe wiedzy, która może się zawsze przydać!

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%