Dzieje sięGłogów

Jaka pomoc na walkę z epidemią? Radna Anna Brok: Z pustego i Salomon nie naleje4 min na czytanie

Anna Brok z Głogowa radną sejmiku województwa dolnośląskiego. Zastąpi w nim Piotra Borysa

Po trwającej ponad siedem godzin debacie zakończyła się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego (19.11.) podsumowująca działania podjęte przez samorząd województwa w walce z pandemią koronawirusa. Do tej pory na wsparcie służby zdrowia samorząd regionu przeznaczył przeszło 100 mln zł pochodzących zarówno ze środków unijnych jak i budżetu województwa.

O sesję nadzwyczajną apelowała Koalicja Obywatelska. – Sytuacja jest nadzwyczajna i nie można po prostu milczeć –mówi nam Anna Brok, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. – Statystyki mówią same za siebie – pomoc byłaby wystarczająca, gdyby nie było tyle zachorowań i zgonów. Z takimi problemami zmaga się jednak nie tylko nasz kraj, ale też cała Europa czy świat. Czy stać nas na więcej? Kasa państwa świeci pustkami i mamy największy w historii deficyt. Z pustego i Salomon nie naleje. Martwi więc wojna z Unią Europejską. W takiej sytuacji stawianie weta, tylko dla tego, że chce się utrzymać w Polsce niepraworządność, jest niemoralne i wymierzone przeciwko polskiemu społeczeństwu – grzmi głogowianka.

– Dzisiejsza sesja sejmiku była wyrazem troski o zdrowie Dolnoślązaków i za konstruktywną dyskusję dziękuję wszystkim radnym województwa – mówi – marszałek Cezary Przybylski (Bezpartyjni Samorządowcy).

Opowiadał, że już w pierwszych dniach pandemii zarząd województwa zorganizował wsparcie dla dolnośląskich placówek medycznych w ramach Dolnośląskiego Pakietu Wparcia Dla Ochrony Zdrowia. Do tej pory samorząd województwa na wsparcie służby zdrowia przeznaczył ponad 100 mln zł, pochodzących zarówno ze środków unijnych, jak i budżetu województwa.

– Walcząc z epidemią przyjęliśmy zasadę wszystkie ręce na pokład. Wspieramy dolnośląską służbę zdrowa pieniędzmi pochodzącymi zarówno z UE, jak i z naszego budżetu. Istotną pomocą będzie z pewnością pokrycie ujemnego wyniku finansowego naszych jednostek medycznych w tym roku – dodaje marszałek.

Dzięki tej pomocy szpitale i pogotowia ratunkowe w całym regionie otrzymały sprzęt medyczny niezbędny do walki z zagrożeniem. Za przekazane przez samorząd województwa pieniądze – zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez jednostki medyczne w całym regionie – zakupionych zostało m.in. 5 karetek pogotowia, 15 aparatów USG, 62 respiratory, 6 aparatów do oznaczania koronawirusa, 44 defibrylatory, 37 kardiomonitorów, 94 pulsoksymetry. Ponad 665 tys. masek ochronnych i 65 tys. opakowań rękawic jednorazowych.

Dodatkową pomoc finansową otrzymały także szpitale powiatowe oraz dolnośląskie Domy Pomocy Społecznej. W sumie dla DPS, szpitali powiatowych oraz szpitali prywatnych przeznaczono prawie 30 mln zł ze środków unijnych, którymi dysponuje samorząd województwa. Pieniądze te posłużyły m.in. na zakup sprzętu medycznego, wyposażenie laboratoriów, zakup i przeprowadzanie testów na obecność COVID-19 czy dodatki dla pracowników DPS. Na dziś wypłacono w tym zakresie ponad 90 proc. dostępnych środków finansowych.

Dzięki wsparciu trzy nowoczesne karetki bariatryczne, zakupione m.in. ze środków unijnych, trafiły do Pogotowia Ratunkowego w Legnicy, jedna tego typu karetka trafiła do Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.

– Przede wszystkim chciałbym podziękować dyrektorom marszałkowskich podmiotów medycznych, całemu białemu personelowi oraz wszystkim, którzy pracują na pierwszej linii frontu walki z Covid-19. Na dzisiejszej sesji Sejmiku pokazaliśmy ich ciężką bieżącą pracę i problemy, z jakimi przyszło nam się mierzyć w dobie pandemii. Debata pokazała również jak duża praca została już wykonana i że współpraca i koordynacja to skuteczna droga, którą podążamy w walce z epidemią koronawirusa – zwraca uwagę wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Oprócz wsparcia dla służby zdrowia zarząd województwa od marca procował nad zakresem i formą pakietu pomocowego dla przedsiębiorców
– W efekcie tych działań powstał Dolnośląski Pakiet Gospodarczy – system pomocy dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorcom na Dolnym Śląsku. Wartość różnorodnych działań oferowanych w jego zakresie przekracza miliard złotych. Przygotowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego Pakiet Gospodarczy nieprzerwanie od ponad pół roku łagodzi ekonomiczne i gospodarcze skutki epidemii wywołanej wirusem – wyjaśnia Przybylski.
RED

Podziel się informacją ...
  • 31
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się