Styl życia

Jaki strój wybrać na Wigilię? Kilka wskazówek dla kobiet i mężczyzn2 min na czytanie

Jaki strój wybrać na Wigilię? Kilka wskazówek dla kobiet i mężczyzn

To jedna z najbardziej szczególnych kolacji w roku. Wyjątkowość tego wieczoru warto podkreślić strojem. Trzeba go dobrać do miejsca, w którym odbywa się wieczerza oraz wziąć pod uwagę tradycje rodzinne. W wielu domach ten czas spędza się swobodnie. Można sobie nawet pozwolić na swetry jak z filmu „Dziennik Brigdet Jones”. Co prawda Mark Darcy w zielonym golfie z reniferem Rudolfem nie zrobił na Bridget najlepszego wrażenia, jednak, mimo że od premiery filmu minęło 16 lat, wzór stał się już kultowy. 

Dobór odpowiedniego stroju sprawia większy kłopot, gdy jesteśmy zaproszeni na wieczerzę wigilijną do dalszej rodziny, przyjaciół czy rodziny narzeczonego lub narzeczonej. Wtedy zawsze warto postawić na bezpieczną elegancję, ale bez zbytniej formalności. Dobrze sprawdzi się biała koszula z żabotem albo kokardą wiązaną przy szyi. Jasną górę można uzupełnić ciemnym dołem: czarne lub granatowe spodnie lub spódnica. W przypadku spodni lepiej nie stawiać na dżinsy, nawet w ciemny kolorze. Lepiej wybrać spodnie z materiału z prostą nogawką na kant lub rurki. Te ostatnie nie powinny być jednak zbyt obcisłe. Z kolei spódnica nie może być zbyt krótka. Trzeba trzymać się starej zasady, że minimalna długość to kilka centymetrów przed kolano. Do tego świetnie sprawdzą się szpilki. Każda kobieta ma w swojej szafie „małą czarną”, która będzie trafnym wyborem. Do tego należy ubrać czarne, grubo kryjące rajstopy. Jednolity charakter stroju można ożywić dyskretną biżuterią w kolorze srebrnym lub złotym. 

Męski ubiór powinien być bardziej elegancki niż na codzień. Nie koniecznie musi to być garnitur. Warto postawić na styl smart casual, czyli pół formalny. Do eleganckiej koszuli, bez krawata, trzeba dobrać sportową marynarkę. Nie należy zakładać koszuli z krótkim rękawem, lepiej podwinąć długie rękawy. Dobrym zestawieniem nie są eleganckie marynarki do dżinsów. Jeżeli jest zimno, pod marynarkę można założyć sweter. Jeśli przyjęcie wigilijne jest w restauracji i jest bardziej oficjalne, strój również powinien być bardziej elegancki. Klasyczny, trzy częściowy ciemny zestaw to garnitur, jasna koszula, jedwabny krawat i sznurowane skórzane buty. Z kolei w wersji bardziej ekstrawaganckiej zamiast krawata można wybrać muszkę. Choć oczywiście tego dnia najważniejsza jest dobra atmosfera przy stole i czas spędzony ze sobą, a nie przed ekranami telewizorów czy smartfonów. JP

fot. Pixabay

Podziel się informacją ...
  • 10
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Styl życia