Artykuł Informacyjny

Jakie korzyści dla pacjenta wiążą się z konsultacją lekarską online?3 min na czytanie

Jakie korzyści dla pacjenta wiążą się z konsultacją lekarską online?

Telemedycyna, jeszcze kilka lat temu będąca pieśnią przyszłości, za sprawą okresu pandemicznego szybko stała się codziennością tak lekarzy, jak i ich pacjentów. Jakie korzyści dla chorych wiążą się z konsultacją lekarską online?

W czasach pandemii i ograniczenia bezpośrednich kontaktów międzyludzkich do minimum możliwość konsultacji medycznej przy użyciu telefonu i komputera z dostępem do Internetu stała się pożądaną opcją. Istnieje wiele sytuacji, w których krótka rozmowa czy czat wideo całkowicie wystarczą do tego, aby realnie pomóc pacjentowi. Zobacz, które korzyści przemawiają za tym, aby bliżej przyjrzeć się możliwościom, jakie daje nowoczesna konsultacja medyczna online.

Korzyść numer 1: oszczędność czasu

Każdy, kto choć raz próbował dostać się na wizytę do konkretnego lekarza doskonale zdaje sobie sprawę z powstających po drodze niedogodności. Problemy z wolnymi terminami, ogromne kolejki, zapisy na numerki lub na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, tłoczenie się pod gabinetem – okoliczności kontaktu z lekarzem wzbudzają jeszcze większy stres i nerwy niż tylko te towarzyszące chorobie. Pewnym rozwiązaniem może być konsultacja lekarska online. Dzięki niej bez wychodzenia z domu można załatwić wiele istotnych spraw medycznych. Jedną z nich jest pozyskanie recepty, na przykład na antykoncepcję awaryjną. Tam, gdzie liczy się czas, kontakt internetowy może przynieść pacjentce spore korzyści.

Korzyść numer 2: możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego

Zwolnienie lekarskie jest kolejnym tematem, który warto załatwić drogą elektroniczną. Brak kolejek, przepychania się i długiego oczekiwania w poczekalni na specjalistę sprzyja zachowaniu spokoju ducha, tak niezbędnego w okresach problemów zdrowotnych. Zwolnienie lekarskie online to znaczące ułatwienie dla tych, którzy z powodu braku siły nie mogą pozwolić sobie na dojazd do przychodni. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że przez centra opieki czy przychodnie przewija się mnóstwo pacjentów. Takie natężenie bakterii i wirusów może tylko pogorszyć stan chorego.

Korzyść numer 3: sprawniejsza diagnoza

Brak kolejek, problemów z dodzwonieniem się do przychodni i umówieniem wizyty oznacza w praktyce szybciej postawioną diagnozę. To z kolei przekłada się na możliwość zdecydowanie szybszego rozpoczęcia kuracji. W przypadku wielu chorób czas odgrywa naprawdę dużą rolę, a im wcześniej zacznie się leczenie, tym większa jest szansa wyleczenia.

Korzyść numer 4: łatwiejsze łączenie obowiązków

Telekonsultacja medyczna to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają rodzice małych dzieci. Gdy ojciec jest w pracy, a mama pozostaje z zakatarzonymi i kaszlącymi maluchami w domu sama, może mieć problem, aby ogarnąć logistycznie wyjazd do przychodni. W takich sytuacjach niezastąpiona okazuje się właśnie konsultacja online. Nie inaczej jest z osobami pochodzącymi z mniejszych miejscowości i wsi, w przypadku których dojazd na umówioną wizytę u lekarza stanowi nie lada wyprawę. Często cała rodzina musi zmobilizować swoje siły, aby tak ustawić inne obowiązki, by móc w określony dzień wyruszyć autem z chorym.

Zobacz inne