Artykuł Informacyjny

Jakie korzyści może przynieść karta multiwalutowa?4 min na czytanie

Jakie korzyści może przynieść karta multiwalutowa?
Close up of a card payment being made betweem a man and a waiter in a cafe.

Brak opłat za przewalutowanie transakcji – to podstawowa zaleta karty debetowej, którą możesz połączyć z kilkoma rachunkami walutowymi jednocześnie. Sprawdź, co jeszcze zyskujesz dzięki takiemu rozwiązaniu.

Jeżeli po spowodowanej pandemią przerwie znów planujesz wyjazd na wakacje lub nawet weekend za granicą, warto przemyśleć, jak płacić wygodnie, oszczędzając jednocześnie na kosztach transakcji.

Płatności za granicą można sobie ułatwić, decydując się na uruchomienie karty multiwalutowej, proponowanej klientom indywidualnym przez wiele banków w Polsce.

Jak działa karta multiwalutowa? Jeżeli masz w banku konto osobiste oraz połączoną z nim kartę debetową, to jest prawdopodobne, że możesz rozszerzyć jej funkcje o płatności bezpośrednio w walutach obcych.

Wystarczy, że założysz w banku rachunek w interesującej cię walucie obcej (np. euro). Następnie za pośrednictwem bankowości elektronicznej bądź w oddziale banku zlecisz połączenie tego rachunku z tą samą kartą debetową, którą bank wydał ci do podstawowego rachunku w złotych.

RAMKA UWAGA! Jeżeli nie masz takiej możliwości w obecnym -koncie osobistym i karcie płatniczej, możesz zapytać bank o zmianę rodzaju konta i nową kartę wielowalutową. Warto też porównać propozycje innych banków.

W rezultacie twoja zwykła karta debetowa stanie się kartą multiwalutową. Będziesz bowiem mógł regulować płatności zarówno w złotych, jak i w walucie obcej, której rachunek został z nią połączony.

Co ważne, karta wielowalutowa sama rozpozna walutę płatności. Jeżeli więc będziesz płacić nią w polskim sklepie kwotę w złotych, to środki zostaną pobrane z rachunku złotowego. Ale gdy podczas wakacji w Grecji podasz tę samą kartę, by zapłacić rachunek w euro, jego kwota zostanie pobrana z konta w euro.

W ten sposób banki obsługują nie tylko płatności w złotych i euro, ale również w innych walutach. W większości banków można znaleźć oferty kart debetowych, które obok rachunku w złotych można połączyć z kontami: w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich.

Co daje karta multiwalutowa? Podstawową zaletą karty wielowalutowej jest to, że płatności w walucie obcej nie są obciążone dodatkowymi kosztami przewalutowania. Jeżeli na rachunku widnieje kwota 20 euro, to podczas transakcji dokładnie tyle zostanie pobrane z twojego rachunku w euro.

Różnica polega na tym, że – jeżeli nie korzystasz z karty wielowalutowej – bank najpierw przeliczy kwotę płatności z euro do złotego i pobierze z rachunku złotowego odpowiednią kwotę. Tę transakcję może dodatkowo obciążyć prowizją.

Po drugie, karta wielowalutowa oznacza wygodę. Jeszcze kilka lat temu klient musiałby założyć konto w walucie obcej i uruchomić osobną kartę płatniczą. Teraz można mieć jedną kartę debetową i posługiwać się jednym PIN-em.

Na co zwrócić uwagę płacąc kartą multiwalutową? UWAGA: By karta multiwalutowa spełniła swoją rolę, zwróć uwagę, by na rachunku prowadzonym w walucie obcej była cała kwota, którą chcesz zapłacić. Przed wyjazdem na wakacje musisz więc zasilić konto odpowiednią ilością środków, korzystając np. z kantoru internetowego.

Dlaczego to takie ważne? Trzymajmy się naszego przykładu: jeżeli podczas wakacji w Grecji masz do uregulowania 20 euro, a na twoim rachunku walutowym jest 19 euro, to karta wielowalutowa nie uwzględni tej kwoty i całą transakcję rozliczy w złotych.

PAMIĘTAJ: Warto dokładnie czytać komunikaty wyświetlane przez terminale płatnicze i pilnować tego, co zaznacza na nich sprzedawca. Czasami bowiem terminal za granicą może zapytać, w jakiej walucie chcemy rozliczyć transakcję. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wypłat gotówki z bankomatów za granicą.

SPRAWDŹ: Zawsze przed otwarciem konta/kont walutowych i włączeniem karty wielowalutowej, warto dokładnie zapoznać z tabelą opłat i prowizji banku. Z jakimi opłatami może wiązać się korzystanie z tego rozwiązania? Oto najważniejsze:

> koszt wydania i użytkowania karty wielowalutowej – o ile samo wydanie karty zwykle jest bezpłatne, o tyle jej użytkowanie może wiązać się z comiesięczną opłatą;

> koszt prowadzenia konta – warto sprawdzić koszty prowadzenia każdego z rachunków, zarówno złotowego, jak i w walutach obcych;

> koszt wypłaty gotówki z bankomatu za granicą – ta czynność może być obciążona dodatkową prowizją (np. 3% wartości kwoty), pomimo że nie będzie miało miejsce przewalutowanie wypłacanej kwoty do złotego;

> koszt przewalutowania transakcji na złote, jeżeli np. na połączonym z kartą multiwalutową rachunku walutowym nie ma wystarczającej ilości środków.

Zobacz inne