Artykuł Informacyjny

Jakie słuchawki wybrać w 2022 roku?6 min na czytanie

Jakie słuchawki wybrać w 2022 roku?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy potrzebujesz takiego gadżetu, jakim są słuchawki? Jeśli nie, to warto o tym pomyśleć. Bo z pewnością, gdy już dokonasz takiego zakupu, to szybko się przekonasz, jak trafną decyzję podjąłeś. W końcu słuchawki mogą przydać się w naprawdę wielu różnych sytuacjach.

W naszym dzisiejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować Ci kilka modeli słuchawek, jakimi warto się bliżej zainteresować, w różnych zakresach cenowych, ale najpierw weźmy pod uwagę kilka najważniejszych scenariuszy ich zastosowania.

Do czego mogą się przydać słuchawki?

Z pewnością każdy z nas jest w stanie bez problemu wymienić kilka różnych sytuacji, w których słuchawki mogą Ci się przydać. Ale postaramy się opisać je dokładniej, bo może znajdziesz na tej liście coś, o czym nie pomyślałeś, a co w Twoim wypadku okaże się naprawdę istotne? Przejdźmy jednak do konkretów — kiedy słuchawki mogą się okazać przydatne?

  • Gry komputerowe. Wyobraź sobie, że Twoja ulubiona gra wideo wręcz ocieka krwią i przemocą. Może to być jakaś strzelanina typu FPS, slasher typu Diablo, gra hazardowa z oferty VulkanBet PL, czy też inna pozycja. W każdym razie taka, która zdecydowanie nie nadaje się dla dzieci. Możesz więc albo grać późnym wieczorem, kiedy Twoje pociechy pójdą spać, albo też w ciągu dnia w swoim pokoju lub domowym biurze, przy laptopie. Oczywiście w obu przypadkach lepiej, by odgłosy toczonych przez Ciebie na ekranie zmagań nie rozchodziły się po domu, nieprawdaż?
  • Uwielbiasz głośne słuchanie muzyki, jednak mieszkasz w bloku, w którym odgłosy z łatwością przenikają przez ściany, albo po prostu masz małe dzieci. W takim przypadku uruchomienie Twojego sprzętu Hi-Fi z głośnością ustawioną na maksimum po prostu nie wchodzi w grę. Dobrej jakości słuchawki bez problemu załatwią sprawę.
  • Lubisz słuchać muzyki podczas uprawiania joggingu, jazdy na rowerze, czy też pieszego spaceru do pracy. Oczywiście o wiele lepiej jest robić to w słuchawkach (pamiętaj jednak wtedy o swoim bezpieczeństwie) odcinając się od odgłosów otoczenia, niż puszczać swoje ulubione hity z telefonu lub głośnika bezprzewodowego, nieprawdaż?
  • Pracujesz w środowisku o wysokim poziomie hałasu, więc zamiast słuchania muzyki, zależy Ci przede wszystkim na odseparowania się od odgłosów tła. O ile oczywiście optymalnym rozwiązaniem będą wtedy nauszniki ochronne, o tyle dobre słuchawki dadzą Ci o wiele więcej możliwości!

Na co zwracać uwagę, wybierając dla siebie słuchawki?

Skoro już wiemy, do czego możemy zastosować słuchawki, pora skupić się na tym, jakie parametry lub właściwości danych modeli wskazują na to, że warto się nimi zainteresować. Oczywiście najważniejszą cechą słuchawek jest jakość odtwarzanego przez nie dźwięku, jego dynamika i zdolność do przenoszenia szerokiego zakresu częstotliwości. Tutaj jednak nie będziemy się zajmować tak technicznymi aspektami, skupimy się raczej na ich budowie i wyposażeniu. Jakość dźwięku będziesz musiał więc ocenić organoleptycznie, przeprowadzając próby odsłuchowe na żywo przed zakupem w sklepie.

Zaznaczamy tutaj przy okazji, że z pewnością nie wszystkie wymienione przez nas właściwości słuchawek będą ważne dla każdego. A to oznacza, że musisz samodzielnie ocenić, czy dana cecha jest dla Ciebie istotna.

  • Długość okablowania oraz możliwość jego wymiany. Ten element jest jednym z ważniejszych. Zanim zdecydujesz się na dany model, sprawdź, czy dysponuje on odpowiednią długością kabla. Oczywiście problem ten przestaje być istotny w przypadku modeli bezprzewodowych. Ponadto, jeśli planujesz używać słuchawek tylko do słuchania muzyki z telefonu trzymanego w kieszeni, to standardowy przewód o długości 1,5 metra powinien wystarczyć Ci w zupełności. Ale może się zdarzyć, że chciałbyś na przykład korzystać ze słuchawek, grając na konsoli — wtedy musisz podłączyć je do telewizora. Długość kabla robi się istotna. Zawsze możesz naturalnie zakupić dodatkowo przewód przedłużający, ale puryści twierdzą, że w ten sposób obniża się jakość przesyłanego dźwięku. Zaś co do możliwości wymiany okablowania, to cecha ta może być istotna wtedy, gdy z jakiegoś powodu liczysz się z możliwością uszkodzenia przewodu — na przykład przez zwierzę (kot, pies, królik, chomik, świnka morska) lub przez małe dziecko mające w zwyczaju łapać wszystko w ręce.
  • Mikrofon. Słuchawki z mikrofonem to w sporym uproszczeniu sprzęt gamingowy, stosowany do komunikowania się z innymi graczami podczas grania w gry wideo. Możesz naturalnie używać także takich słuchawek w pracy zawodowej. Jeśli jednak nie potrzebujesz mikrofonu, to możesz śmiało z niego zrezygnować — podnosi on zazwyczaj nieco cenę urządzenia, po co więc przepłacać? A jeśli zdecydujesz się na zakup słuchawek z mikrofonem, to zwróć uwagę na to, by mikrofon był umieszczony na specjalnym wysięgniku tak, by dało się go umieścić przed ustami. Dobrze byłoby także, żeby był on pokryty gąbką, korkiem lub w inny sposób filtrowany przed efektem o nazwie „pop”.
  • Złącza. Najpopularniejsze złącze to mini jack. Ale jeśli chcesz podłączać słuchawki do laptopa lub profesjonalnego sprzętu, to będziesz potrzebować być może USB lub „dużego” jacka. Upewnij się co do tego przed zakupem.
  • Komfort użytkowania. Tutaj mamy na myśli wszystko to, co przekłada się na wygodę użytkownika. Składają się na to pałąk trzymający słuchawki na głowie. Byłoby dobrze, aby był on szeroki i pokryty czymś miękkim, by nie uwierał głowy nawet po długim użytkowaniu.

Polecane modele słuchawek w 2022 roku

Skoro już wiemy co i jak, zobaczmy jakie słuchawki warto rozważyć,

SteelSeries Arctis 3

Naszym zdaniem są to jedne z najciekawszych słuchawek na rynku w kategorii cenowej do 400 PLN. Kosztują sporo mniej od tej granicy, a jednocześnie prezentują naprawdę świetną jakość.

Cooler Master MH630

Jeśli poszukujesz dobrego sprzętu w stosunkowo niskiej cenie, to warto zapłacić 200 PLN za ten model firmy Cooler Master. To raptem 100 PLN więcej od marketowej tandety, a skok jakościowy jest naprawdę gigantyczny.

HyperX Cloud Alpha

Bardzo dobre, zrównoważone słuchawki, w których każdy element jest wykonany na dobrym poziomie. Ciężko wskazać jakieś słabe ich punkty, a cena 300 PLN jest naprawdę sporym argumentem przemawiającym za tym modelem.

Razer BlackShark V2 Pro

Jeśli możesz sobie pozwolić na wydanie około 700 PLN, to za tę cenę dostaniesz znakomitej jakości słuchawki bezprzewodowe, które zapewnią Ci wspaniałe wrażenia z użytkowania.

Zobacz inne