my:KotlaRegion

Janusz Radek i Andrzej Poniedzielski gwiazdami Stachuriady w Grochowicach2 min na czytanie

Janusz Radek i Andrzej Poniedzielski gwiazdami Stachuriady w Grochowicach

Na polanie w Grochowicach znów będzie głośno – będę recytowane wiersze, będzie się śpiewało. W weekend (24/25.06.) pojawią się tam gwiazdy Micromusic, Lenda&Kozub Intymnie, Janusz Radek czy powracający w to miejsce Andrzej Poniedzielski. – Zapraszamy! – zachęca Iwona Adamczak, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli.

Tam jeszcze cisza i spokój. Ale za kilka dni, po latach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa, powróci tam Stachuriada – w ostatnim czasie odbywała się w wirtualnej rzeczywistości. – Wracamy do normalnej edycji – z ludźmi na polanie – mówi wójt Łukasz Horbatowski. – Cieszymy się z tego, że możemy was zaprosić na piękną i zieloną polanę – teraz trawa będzie bujnie rosła, ale spokojnie przygotujemy to miejsce na czas – dodawała dyrektorka Adamczak. Wszystko zacznie się w piątek (24.06.) koncertem Micromusic. To polski zespół muzyczny założony w 2009 roku we Wrocławiu przez Natalię Grosiak i Dawida Korbaczyńskiego. Finaliści opolskich „Debiutów” w 2004 roku. A także laureaci nagrody Prezydenta Sopotu podczas festiwalu TOPtrendy 2008. – Piątki są takie trochę młodzieżowe – zauważa wójt. Dla tego zespołu będzie to jubileusz 20-lecia. Tego samego dnia Nocny Turniej Jednego Wiersza „O Dym Białej Lokomotywy” oraz Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. W sobotę (25.06.) jeszcze więcej atrakcji. Lenda&Kozub to recital małżeński. – Laureaci wielu znaczących przeglądów – przybliża nam ich dokonania dyrektorka GOKiS-u. Na pewno nie zabraknie wtedy także utworów Agnieszki Osieckiej czy Przemysława Gintrowskiego.

Z pewności polana się zapełni podczas występu Janusza Radka, którego chyba nie trzeba przedstawiać – karierę zaczynał od śpiewania poetyckiego, gdy komponował piosenki do tekstów Bolesława Leśmiana i Lopolda Staffa. Później za wykonanie utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” otrzymał nagrodę dziennikarzy na 40. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na koniec koncert Andrzeja Poniedzielskiego, który wiele lat temu już gościł w Grochowicach. – Będzie promował nową płytę o tytule BA, która została nagrana co ciekawe w głogowskim teatrze – zwraca uwagę. Będą też imprezy towarzyszące. Jedna z nich przy udziale Nadleśnictwa Głogów – Turniej Cięcia i Rąbania Drewna „Siekierezada”. – Od wielu lat wspiera nas Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w tym roku o nas też nie zapomnieli przekazując 15 tys. zł za konkursy – podkreśla wójt Horbatowski dodając, że bez wsparcia sponsorów takiej Stachuriady by po prostu nie było. – Pomógł nam KGHM, miasto i wielu prywatnych firm – zaznacza, że wszystko to kosztuje w granicach 140 tys. zł. Na polanie znajdzie się miejsce nie tylko na scenę, ale też na duże pole namiotowe. Mieszkańcy Grochowic już szykują się do tego wydarzenia. Tradycyjne pierogi się już lepią.
RED

Zobacz inne

Więcej w my:Kotla