Dzieje sięGłogów

Jechał kradzionym autem… Potrącił i zabił. Jest akt oskarżenia3 min na czytanie

Wypadek! Wycinali drzewo. Kierownik ruchu pod kołami osobówki [ZDJĘCIA] 5

Prokuratura Okręgowa w Legnicy zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Rejonowego w Lubinie akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi K. – sprawcy dokonania kradzieży z włamaniem na terenie Niemiec samochodu osobowego marki Audi SQ7 o wartości ponad 350 tys. zł. I kierując właśnie tym samochodem, bezpośrednio po kradzieży, 22 listopada ub. roku na drodze wojewódzkiej nr 331 pomiędzy miejscowościami Parchów i Polkowice, potrącił pracownika wykonującej roboty drogowe – ten na wskutek odniesionych obrażeń zginął na miejscu.

– Do potrącenia pokrzywdzonego doszło w czasie kierowania przez oskarżongo samochodem z prędkością 90 km/h, przy ograniczeniu w tym miejscu na drodze prędkości do 40 km/h. Podczas manewru omijania, oskarżony zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie na pobocze, gdzie potrącił stojącego tam pokrzywdzonego i zatrzymał się po uderzeniu w drzewo, po czym wydostał się z rozbitego pojazdu i pieszo zbiegł z miejsca zdarzenia – informuje Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa prokuratury.

Mężczyzna został zatrzymany przez policję 25 listopada ub. we Wrocławiu, gdzie się ukrywał. – W czasie zdarzenia Łukasz K. kierował pojazdem, pomimo orzeczonego przez sąd w 2021 roku zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na trzy lata, co stanowi trzecie zarzucane mu przestępstwo – dodaje.

Ustalono oskarżony ten uczestniczył także w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowych oraz środków odurzających.

– Niniejszym aktem oskarżenia objęto działającego wspólnie i w porozumieniu z Łukaszem K. drugiego współsprawcę kradzieży z włamaniem i zaboru samochodu Audi SQ7 Dominika B., który po dokonaniu wyżej opisanej kradzieży samochodu pilotował innym samochodem przewóz kradzionego auta przez Łukasza K., jadąc przed nim. Po spowodowaniu przez oskarżonego Łukasza K. śmiertelnego wypadku, Łukasz B. także zbiegł z miejsca zdarzenia oraz ukrywał się we Wrocławiu. Został zatrzymany przez policję w dniu 24 listopada 2021 roku – wyjaśnia Tkaczyszyn.

Ponadto policja w miejscu zamieszkania Dominika B. we Wrocławiu oraz w samochodzie ujawniła znaczne ilości narkotyków w postaci: metamfetaminy, kokainy, marihuany oraz tabletek ekstazy. – Stąd prokurator, oprócz kradzieży z włamaniem i zaboru samochodu na terenie Niemiec, zarzucił temu oskarżonemu także drugie przestępstwo posiadania znacznej ilości środków psychotropowych oraz substancji odurzających, czyniąc w ten sposób przygotowania do wprowadzenia ich do obrotu – mówi rzeczniczka.

Obydwaj ci oskarżeni działali w warunkach recydywy. Łukasz K. opuścił zakład karny w dniu 13 listopada ub. roku.

Aktem oskarżenia objęte są jeszcze dwie inne osoby mające powiązania z wyżej wymienionymi oskarżonymi: Andrzej L., którego prokurator oskarżył o posiadanie substancji psychotropowej w postaci amfetaminy oraz podrobienie umowy sprzedaży samochodu i Ewelinę S., którą prokurator oskarżył o utrudnianie postępowania karnego oraz składanie  fałszywych zeznań. 

– Od czasu zatrzymania w niniejszej sprawie oskarżeni Łukasz K. i Dominik B. są tymczasowo aresztowani. Wobec pozostałych dwóch osób oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze – informuje.

Na poczet przyszłych kar i roszczeń o naprawienie szkody prokurator zabezpieczył mienie oskarżonych w postaci pieniędzy w kwocie ponad 70 tys. zł. i ponad 3 tys. euro.
RED
fot. poglądowe

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się