Dzieje sięGłogów

Jedno marzenie w Dniu Matki: Mieszkanie, bo mam czworo dzieci2 min na czytanie

1

– Chyba tak musiało być – wzdycha bezradnie pani Joanna (32 l.), która kilka miesięcy temu straciła dach nad głową. A wraz z nią dzieci-najmłodszy 4-letni Piotr. Jest jeszcze Jakub (6 l.), Krzysztof (9 l.) i Wiktoria (11 l.). Musieli zamieszkać w Domu Samotnej Matki. W pokoju liczącym około 12 mkw., gdzie zmieściły się tylko łóżka, stolik i szafki. Trochę im ciasno. – Mam jedno marzenie – to własne mieszkanie – mówi ze łzami w oczach.

Dziś (26.05.) Dzień Matki, więc na twarzy pani Joanny trochę więcej uśmiechu niż zwykle. Opowiada, że od dzieci w prezencie dostała piękne kwiaty. Usłyszała też, że jest najlepszą matką na świecie. Choć sama czasami w to wątpi. – Bo co im daje? Jaka przyszłość ich czeka? – bije się z myślami, by było im lepiej w życiu niż jest. Aby każde z dzieci miało swoje miejsce. – Teraz wszyscy uczą się przy jednym małym biurku. Razem sypiają w pokoju. Nawet szafek swoich nie mają, bo muszą je dzielić – zdradza nam kobieta.

Nie stać jej na kupno mieszkania, bo utrzymuje się z zasiłków rodzinnych. To raptem 2 tys. 600 zł miesięcznie. Czasem słyszy, że przecież to spore pieniądze, więc nie powinna narzekać. Albo, by wzięła się w garść i poszła do pracy. – Ale jak do pracy skoro mam małe dzieci? Kto ich dopilnuje? – martwi się. Przekonuje, że pracy się nie boi. Jest z zawodu kucharką, więc pewnie zarobiłaby na chleb.

Problem ma też ze swoim byłym partnerem, który unika płacenia alimentów. – Przez jakiś czas za niego płaciło mi państwo, później przestało, a to około 1 tys. 200 zł miesięcznie. Wystarczyłoby na wynajem jakiegoś mieszkania – wylicza.

Tutaj nie jest im źle, ale też nie na tyle dobrze, by zostać na dłużej. – Nie mogą powiedzieć, że jesteśmy głodni. Chcę jednak się usamodzielnić, stworzyć własny dom. Miejsce, gdzie dzieci będą wracać zawsze uśmiechnięte od ucha do ucha – ma nadzieję. Być może, gdy już dorosną, z kolejnym bukietem kwiatów w… Dzień Matki.
RED

Podziel się informacją ...
  • 258
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się