Dzieje sięGłogów

Jest drogo! A to nie koniec. GUS: Olej podrożał o 42 procent1 min na czytanie

Jest drogo! Kilogram borówek nawet po 45 zł 12

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące inflacji i wzrostu cen. Poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. wzrosły o 15,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o kolejne 1,5 proc.

Mariusz Zielonka, ekspert Konfederacji Lewiatan, zapowiada, że najgorsze przed nami. – Szczyt inflacji nastąpi w sierpniu – komentuje.

Radoxim 5

O 14,2 proc. podrożała żywność i napoje bezalkoholowe. Tutaj uwagę trzeba zwrócić na olej, który podrożał przez rok o… 42 proc. Mąka i cukier o 40 proc. Pieczywo o 28 proc. Mleko o 21 proc.

Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe podrożały o 7 proc. W górę także kategorie: użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii o 24,2 proc., transport o 33,4 proc., edukacja o 6,7 proc., restauracja i hotele o 15,9 proc., rekreacja i kultura i 11,5 proc., wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego o 10,9 proc., zdrowie o 7,5 proc.

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że w czerwcu potaniał drób o 2 proc. Także owoce i warzywa – tutaj to naturalne obniżki cen związane z sezonowością. O tyle samo procent potaniały m.in. ubrania i buty.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się