Dzieje sięGłogów

Jest się czym chwalić. Kolejne nowoczesne autobusy dotarły do Głogowa5 min na czytanie

Jest się czym chwalić. Kolejne nowoczesne autobusy dotarły do Głogowa

Komunikacja Miejska w Głogowie ma już do dyspozycji kolejne cztery nowoczesne autobusy. Tym razem z napędem hybrydowym elektryczno-spalinowym. Prezes komunikacji Piotr Miselis przypominał, że głogowska flota jest jedną z najmłodszych w Polsce. Wyliczał, że obecnie średnia wieków wszystkich autobusów to niecałe pięć lat.

Konferencja w tej sprawie odbyła się dziś (22.01.) w zajezdni. Obecny był też prezydent Rafael Rokaszewicz, który zaznaczał, że to nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie unijne.

Autobusy zostały zakupione w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, którego całkowita wartość wynosi ponad 7 mln 378 tys. zł. – To trzeci nasz projekt. Przez ostatniej pięć lat zakupiliśmy 23 nowe autobusów – przytaczał prezydent.

Wartość dofinansowania z UE stanowi  85 proc. wydatków tzw. kwalifikowalnych, czyli blisko 5mln 100 tys. zł zł. To kolejny tak duży projekt spółki w ostatnich latach. W sumie udało się już pozyskać ponad 15 mln 653 tys. zł. 

– Śmiało można powiedzieć, że łącznie na te autobusy wydano ponad 30 mln. zł. Autobusy są nowoczesne i ekologiczne, przystosowane do przewozów osób niepełnosprawne czy monitoring – zachwalał Rokaszewicz.

Możliwość jazdy nimi będą mieli najbardziej doświadczeni kierowcy. A o tym jaka to pokoleniowa zmiana doskonale wie Dawid Surma (53 l.), który w komunikacji pracuje od 1976 roku. Najpierw jako mechanik na warsztacie, by później zdobyć uprawnienia i wsiąść za kierownicę autobusu. – Jeździłem starymi Jelczami. Pamiętam, że gdy dostaliśmy nowe Solarisy, to było to jak przeskok z malucha do mercedesa – wspomina tamte czasy. Obecnie najstarszy autobus ma 20 lat.

Prezes komunikacji zapowiedział, że w kolejnych latach miejska spółka chce zainwestować w autobusy elektryczne. Ich koszty zakupu są jeszcze wyższe. Jeden to wydatek rzędu nawet ponad 2 mln 500 tys. zł. Ponadto trzeba rozbudować całą infrastrukturę. Te, które teraz trafiły do Głogowa, mogą przewieść 100 osób. Oczywiście w normalnych warunkach, nie w czasie epidemii, kiedy rządowe obostrzenia na to po prostu nie pozwalają.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się