Dzieje sięGłogów

Jest szczepionka na COVID 19. W DPS czekali na nią kilka miesięcy1 min na czytanie

Jest szczepionka na COVID 19. W DPS czekali na nią kilka miesięcy

– Rozpoczęliśmy szczepienia przeciwko koronawirusowi – potwierdza Dariusz Wojtkowiak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Głogowie. Szczepionka dotarła kilka dni później niż planowano. Najpierw skorzystają z niej podopieczni, później pracownicy.

Chęć zaszczepienia się wyraziło 110 z 123 podopiecznych DPS-u. Wśród pracowników na liście znalazło się 78 osób – oni muszą poczekać na szczepionkę do najbliższej soboty (23.01.) i udać się w tym celu do Głogowskiego Szpitala Powiatowego. Podopieczni szczepieni są tutaj na miejscu. Korzystają z mobilnego punktu.

Pielęgniarka Brygida Kruszyńska opowiadała, że samo szczepienie trwa dosłownie kilka sekund. Nie jest bolesne. – Dziś zaszczepimy 70 osób. Szczepienia są ważne, aby wstrzymać dalsze zachorowania – nie ukrywała zachęcając jednocześnie do akcji szczepień.

Szczepienie podopiecznych trzeba oczywiście ponowić, bo zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, każdy musi przyjąć podwójną dawkę. – I tak się stanie za około 28 dni, czyli za cztery tygodnie – zapowiadała Kruszyńska.

Wielu z podopiecznych, właśnie w szczepionce, widzi szansę na powrót do normalności. – Od marca nie wychodzą z DPS-u i nie widują się ze swoimi bliskimi. A to ważne także dla ich zdrowia psychicznego – zaznacza dyrektor Wojtkowiak.

Niestety w DPS nie udało się jesienią uniknąć koronawirusa. Kilku podopiecznych i pracowników przeszło chorobę. Dwóch podopiecznych zmarło. Mieli choroby współistniejące.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się