Dzieje sięGłogów

Jest szum w blokach! Wywieszone na klatkach schodowych listy pokazują, kto skłamał w deklaracjach śmieciowych1 min na czytanie

Jest szum w blokach! Wywieszone na klatkach schodowych listy pokazują, kto skłamał w deklaracjach śmieciowych

Z wyliczeń wynik, że w Głogowie brakuje w tzw. „:deklaracjach śmieciowych” nawet 10 tys. osób. – Ludzie oszukują i nie składają deklaracji – mówi Zbigniew Rybka, prezes GPK Suez – co rocznie wszystkich, czyli uczciwie płacących, kosztuje 1 mln 300 tys. zł.

Zasada jest jedna – system musi się samofinansować. Wszystkie koszty, od odbioru odpadów po ich składowanie, muszą ponieść producenci, czyli my. Cały koszt jest więc podzielony na każdego ujętego w systemie mieszkańca Głogowa. Przez tych, którzy nie płacą – rachunki płacących rosną.

Listy z wyszczególnieniem, ile na dane mieszkanie zadeklarowano osób, kilka miesięcy temu pojawiły się w gablotach zasobów Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, a od niedawna są także w budynkach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Nadodrze. Wywołują emocje, bo wielu sąsiadów doskonale wie, ile osób mieszka w lokalu u sąsiada, a ile jest wypisanych na liście. Różnicę – jak to się mówi – widać gołym okiem.

Mateusz Kowalski z SM Nadodrze przypomina, że deklaracje można pobrać w administracji. I lepiej to zrobić, gdyż każdy użytkownik lokalu jest zobowiązany do wskazania w oświadczeniu danych zgodnych ze stanem faktycznym, w przeciwnym razie – grozi odpowiedzialność karna za składanie nieprawdziwych informacji.

Ile warte jest ryzyko? Nie wpisując jednej osoby to 20 zł/m-c (śmieci segregowane), dwie 39, trzy 56…itd. Za odpady niesegregowane 30 zł od osoby. Sporo, co w skali roku faktycznie daje duże oszczędności, ale tylko tym, którzy skłamali.  RED

Podziel się informacją ...
  • 170
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się