Dzieje sięGłogów

Jest zgoda na odkopanie elewacji schronu pod drogą przy ośrodku Neptun nad Odrą1 min na czytanie

Jest zgoda na odkopanie elewacji schronu pod drogą przy ośrodku Neptun nad Odrą

Stowarzyszenie przekazało wiadomość na swojej stronie na FB. Pozwolenie na odkopanie elewacji schronu uzyskało od konserwatora zabytków. – Sama elewacja od strony rzeki zapowiada się bardzo ciekawie, ale wszystko wyjdzie w praniu – napisano. Stowarzyszenie zapowiada, że prace ruszą najprawdopodobniej w tym roku. Obecnie czeka na pomoc gminy miejskiej w montażu barierek.

Schron nr 417 z Głogowa został oceniony na stronie Fortyfikacje jako nietypowa i ciekawa budowla. Składał się z dwóch pomieszczeń, jednym z nich była izba bojowa, w której zachowała się stalowa płyta. Drugie pomieszczenie to blok wejściowy, któremu projektanci nadali indywidualny kształt załamanego w połowie długości korytarza. Jest ulokowany w skarpie między torami a Odrą. Był całkowicie zasypany ziemią. Odkryło go stowarzyszenie GROT.

Obiekt schron znajduje się pod opieką GROT – u. Wnętrze oraz elewacja zostały poddane renowacji ok. 8 lat temu, gdyż sypiali w nim bezdomni. Są zachowane oryginalne napisy eksploatacyjne, w tym napis informujący o dacie wzniesienia w 1933 r. oraz modernizacji w 1935 r. Jak informują Fortyfikacje, można tam również obejrzeć ciekawą ekspozycję wyposażenia i pamiątek zebranych przez członków stowarzyszenia. Schron znajduje się pod ul. Piotra Skargi. Prawie całkowicie się zachował, poza drzwiami wejściowymi. Oczywiście są one zamknięte. Schron został wpisany do gminnej ewidencji zabytków.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się