Artykuł InformacyjnyGłogów

Jesteśmy w systemie monitoringu jakości powietrza2 min na czytanie

Jesteśmy w systemie monitoringu jakości powietrza 1

Starosta Jarosław Dudkowiak poinformował, że ruszyła właśnie nowa instalacja do pomiaru zanieczyszczeń w czterech miejscach powiatu głogowskiego. Specjalne urządzenia zostały zamontowane na budynkach Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego na os. Hutnik oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących na os. Kopernik, a także na budynkach urzędów gmin w Kotli i Żukowicach.

– Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców powiatu, w trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Mieliśmy od nich wiele pytań, wiele interwencji. Doszliśmy do wniosku, że jest potrzeba, aby monitorować stan zanieczyszczenia środowiska w naszym powiecie za pomocą nowoczesnych przeznaczonych do tego urządzeń i ogłaszamy, że wreszcie jest to możliwe dzięki naszej nowej instalacji – mówi starosta Jarosław Dudkowiak, dodając, że jest to krok na drodze budowania świadomości społecznej na temat jakości środowiska.

Faktycznie wiele osób, szczególnie młodych ludzi, pytało i zgłaszało, że brakuje w Głogowie i okolicy codziennego monitoringu zanieczyszczeń w powietrzu, który funkcjonuje w wielu miastach Polski. Owszem, jest w Głogowie przy ul. Wita Stwosza stacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, lecz pomiary z niej można sprawdzić dopiero po kilku miesiącach, są dostępne w internecie. Dlatego zarząd powiatu podjął decyzję – dokonano zakupu czterech czujników do pomiaru zanieczyszczeń w powietrzu oraz monitora interaktywnego. Już dziś dzięki tym urządzeniom można codziennie śledzić sytuację w naszym rejonie.

Czujniki mierzą podstawowe parametry jakości powietrza: stężenie najbardziej szkodliwych dla zdrowia pyłów PM1, 2, 5 i 10, a także wilgotność, temperaturę, prędkość wiatru i ciśnienie atmosferyczne, czyli wszystkie te parametry, które mogą wpływać na tworzenie się smogu.

Najciekawsze jest to, że będzie bardzo łatwy dostęp do wyników codziennych pomiarów: informacje z poszczególnych czujników będą wyświetlane naprzemiennie na ekranie monitora znajdującego się przy wejściu do budynku starostwa, ale także na stronie internetowej powiatu głogowskiego oraz na stronie map.airly.eu.

Bardzo wygodną nowością jest to, że każdy będzie mógł sprawdzić stan powietrza dzięki specjalnej aplikacji, którą można ściągnąć na telefon: Monitoring powietrza BI. Aplikacja pokazuje również dane z poprzednich dni oraz prognozy na kolejne 24 godziny. Umowę na monitorowanie powietrza w powiecie głogowskim starosta podpisał 27 marca z firmą Airly z Krakowa. Czujniki kosztowały 6 tys. 334 zł brutto, natomiast miesięcznie starostwo będzie płaciło 200 zł tej firmie za świadczenie usług.
RED

Podziel się informacją ...
  • 86
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne