Historia

Jubileusz Antoniego Boka, głogowskiego regionalisty2 min na czytanie

Jubileusz Antoniego Boka, głogowskiego regionalisty

27 sierpnia 1950, 70 lat temu, na Opolszczyźnie (w Osieku pow. Strzelce Opolskie) urodził się Antoni Bok. Głogowski historyk-regionalista. Aktywny członek (przez wiele lat wiceprezes) Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Członek Zarządu Głównego Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego (do niedawna DTSK). Przewodnik turystyczny.

Pasją Pana Antoniego jest turystyka rowerowa. Przez tydzień zjeździł Danię, śladem hetmana Czarnieckiego trafił na wyspę Als, na którą Czarniecki „dla Ojczyzny ratowania rzucił się przez morze”. Ziemia Głogowska nie ma dla niego tajemnic. Z wysokości siodełka obejrzał jej każdy zakątek. Niestety dwa tygodnie temu rower mu ukradziono.

Radoxim 5

Dwudziestotrzylatek jak wielu wtedy młodych Polaków, trafił do miasta „Wielkiej Miedzi”. Ale choć w Głogowie był od 1973 roku, wspomina, że do początku lat osiemdziesiątych wyjeżdżał w delegacje służbowe poza miasto, bo był geodetą.Czterdzieści lat temu, kiedy osiadł w Głogowie już na stałe, zaczęło się jego zainteresowanie Ziemią Głogowską i jej stolicą.Trzydzieści lat temu, w 1990 roku na swojej drodze spotkał Jerzego Sadowskiego, który po kilku spotkaniach zapytał – a może by Pan, Panie Antoni wstąpił do TZG? I tak już kończy się trzecia dekada pasjonowania głogowską przeszłością. Antoni Bok jest autorem niezliczonej ilości tekstów – artykułów naukowych, notatek prasowych, opracowań i książek.

Wielokrotnie oprawiał je własnoręcznie przygotowanymi ilustracjami. Jest znawcą życia i tłumaczem twórczości Andreasa Gryphiusa, historii głogowskiego życia teatralnego. Przez wiele lat propagował ideę odbudowy Teatru Miejskiego. (A niebawem jego teksty w tej sprawie ukażą się w Wiedniu)Wśród prac są przewodniki turystyczne, zebrane w tomy legendy z ziemi głogowskiej, podręcznik i albumy. Jeden z ostatnich – „Głogów. Portret miasta”, zrealizowany wspólnie z ówczesnym małżeństwem fotografików Basią i Jurkiem Popielami ma walor szczególny. Na jego okładkę trafił wnuk Iwo, starszy brat Aleksandra. To są najmłodsi głogowianie.

Najnowszym dziełem będzie album z okazji jubileuszu głogowskiej Kolegiaty.Antoni Bok został wyróżniony m.in. odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej, medalem Prezydenta Głogowa i Złotym Biletem wehikułu czasu. W roku 2020 nagrodziła go w kategorii historia, Nagrodą „Gaja”, Fundacja Owoc Głogu która po raz drugi wyróżniła osoby, w znaczący sposób działające na Ziemi Głogowskiej.

Na pewno to nie ostatnie wyróżnienia i splendory.
Głogowski Wehikuł Czasu

Zobacz inne

Więcej w Historia