Zamknij

Jubileusz głogowskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień

09:37, 14.09.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 09:37, 14.09.2020

14 września 1945, 75 lat temu, na czystej stronie niemieckiego, wojskowego formularza, wkręconego w wałki poniemieckiej maszyny do pisania, kapitan Walerian Drak pisze do przełożonych meldunek o wykonanych czynnościach i prośbę o wyrażenie zgody na urządzenie siedziby Rejonowej Komendy Uzupełnień Głogów w Nowej Soli.

Uzasadnia rzeczowo i konkretnie wojskowym językiem, że "w Głogowie RKU stworzyć nie można, ponieważ miasto jest zupełnie zburzone tak, że nie ma ani jednego całego budynku..."".20 lat później wspominał we wpisie do Kroniki RKU wygląd miasta, które zobaczył - "Z daleka już widziało się kikuty wież i kominów fabrycznych... Obraz zgrozy i zniszczenia przekroczył jednak wszelkie wyobrażenia po wjeździe do centrum miasta...". Ten widok spowodował, że zabrał swoją ekipę do Nowej Soli. To miasto nie było jeszcze siedzibą starostwa, a tylko częścią powiatu kożuchowskiego.

Niezniszczone w trakcie przejścia frontu oferowało znośne warunki. Tak więc pierwsza głogowska, polska placówka wojskowa nosi od 14 września nazwę oficjalną: Rejonowa Komenda Uzupełnień Głogów z siedzibą w Nowej Soli. Przez 10 dni trwały prace porządkowe i organizacyjnie, a 27 września rozpoczęto normalną działalność.Głogowska komenda obejmowała swoim zasięgiem miasto i powiat Głogów, powiaty Kożuchów i Góra. Siedzibą instytucji w Nowej Soli, przy ówczesnej ul. Berlińskiej 34, później Stalina 34, a obecnie Piłsudskiego 24, był dwupiętrowy budynek przedwojennego Sądu (Amtsgericht), w którym i dziś mieści się Sąd Rejonowy. Obok biur znalazły się tam również mieszkania dla wszystkich pracowników Komendy. Kiedy kilka lat później przeniesiono jednostkę do Głogowa, kilka razy zmieniała siedzibę.

yła w dwóch miejscach przy ul. Jedności robotniczej i w końcu trafiła do jednego z koszarowców przy ul. Wojska Polskiego 58.Na zdjęciach fragment meldunku kpt. Waleriana Draka o założeniu Rejonowej Komendy Uzupełnień w Głogowie. (z Centralnego Archiwum Wojskowego), pieczęć do korespondencji z charakterystycznym napisem "w Nowejsoli" i siedziby WKU - wschodnia elewacja willi przy ul. Jedności Robotniczej 40 i obecna przy ul. Wojska Polskiego 58. Jest również widok przedwojennego sądu, w którym mieściła się Komenda w 1945 roku. (fot. Google i zbiory Wehikułu czasu).
RED
źródło: Głogowski Wehikuł Czasu

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%