Dzieje sięGłogów

Jubileusz księdza z Głogowa. Tadeusz Szewczyk święcenia przyjął 65 lat temu1 min na czytanie

IPN ma nadzieję, że uda się znaleźć rodzinę bohatera pochowanego w Białołęce. Biskup Lityński poświęcił jego mogiłę 2

W Wielki Czwartek o godz. 10 w katedrze gorzowskiej biskup Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św. podczas której zostanie poświęcone święte krzyżmo oraz olej chorych i olej katechumenów. Do udziału w tej Eucharystii i do koncelebrowania jej wraz ze swoim biskupem zaproszeni są wszyscy kapłani pełniący posługę na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a szczególnie duchowni obchodzący w bieżącym roku swoje kapłańskie jubileusze.

Sprawowanie mszy krzyżma uważa się za jeden z głównych przejawów pełni kapłaństwa biskupa. Wspólna koncelebracja tej liturgii ukazuje w szczególny sposób jedność prezbiterów ze swoim biskupem. Podczas porannej mszy Wielkiego Czwartku wszyscy obecni na niej duchowni odnawiają zobowiązania podjęte w momencie przyjmowania święceń kapłańskich. Odbywa się to po homilii w formie liturgicznego dialogu księży z biskupem, który przewodniczy celebracji.

Radoxim 5

Oleje, które zostaną poświęcone w Wielki Czwartek rano, to święte krzyżmo, olej chorych i olej katechumenów. Krzyżma używa się podczas sprawowania sakramentu chrztu i bierzmowania oraz przy święceniach biskupich i kapłańskich. Olej chorych służy do udzielania sakramentu namaszczenia chorych. Natomiast olejem katechumenów namaszcza się kandydatów przygotowujących się do przyjęcia chrztu.

W roku 2022 jubileusze kapłańskie obchodzi m.in. ksiądz z Głogowa. To Tadeusz Szewczyk, który święcenia przyjął 65 lat temu.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się