Dzieje sięFotoGłogów

Jubileuszowy tir KGHM-u na rynku. “Chcieliśmy zobaczyć bryły złota” [ZDJĘCIA]6 min na czytanie

Jubileuszowy tir KGHM-u na rynku. "Chcieliśmy zobaczyć bryły złota" [ZDJĘCIA] 11

Na głogowskim rynku stanął wielki tir, wypełniony multimediami, grami i ciekawostkami o hutach i kopalniach KGHM-u. Tą mobilną wystawę, z okazji jubileuszu 60-lecia miedziowej spółki, można oglądać od godz. 9 do godz. 20. Byliśmy tam rano. Chętnych nie brakowało. A w środku naprawdę wiele atrakcji. – Chciałam zobaczyć bryły złota. Oglądałam film z kopalni. Czułam się, jakby jechała tam autem. Pod ziemią jest trochę strasznie – mówiła zachwycona Zuzia (7 l.), której tata pracuje w kopalni.

Pan Krzysztof też był tam z najbliższymi. Pracuje w ZG Rudna. I wie, że to ciężka oraz odpowiedzialna praca. Opowiedział nam o tym. – W niektórych miejscach jest ciężko i gorąco, w innych mniej. Warunki pracy faktycznie są coraz trudniejsze, ale nasz zakład wynagradza nam to finansowo – mówił górnik, który w KGHM pracuje od 16 lat.

Zwiedzający mobilną wystawę można zobaczyć filmy na temat kopalni, hut czy zakładów wzbogacania rud w Zagłębiu Miedziowym. Atrakcją są imitacje sztabek srebra, złota i granulat miedzi. Eksponaty można dotknąć i sprawdzić, ile ważą. Nie zabrakło ciekawostek o czerwonym metalu i innych surowcach. Widzowie dowiadują się m.in., co ma wspólnego miedziana anoda z dzwonem Zygmunta w Katedrze na Wawelu. I to wszystko w nowoczesnej formie jak na miedziowego giganta przystało.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się