Dzieje sięGłogów

Kapitan statku okazał się zwykłym oszustem. Głogowianka straciła pieniądze2 min na czytanie

Kapitan statku okazał się zwykłym oszustem. Głogowianka straciła pieniądze

Mężczyznę poznała za pomocą portalu społecznościowego. Przekonywał ją, że jest kapitanem statku. Wykorzystał jej dobroć i łatwowierność. Kobieta straciła 9 tys. euro. Policja przestrzega prze tego typu oszustwami.

-67-latka za pośrednictwem portalu społecznościowego poznała mężczyznę, który podawał się za kapitana statku. Pokrzywdzona przez jakiś czas prowadziła korespondencję z mężczyzną, który w pewnym momencie zaczął prosić kobietę o pomoc – relacjonuje Łukasz Szuwikowski z głogowskiej komendy – Twierdził, że chce wrócić do Polski i spędzić tu resztę życia. W międzyczasie miał nadać do kobiety paczkę. Paczka miała zawierać kosztowności, za które trzeba zapłacić opłaty celne. Kobieta zgodziła się pomóc rozmówcy i wykonała kilka przelewów na poczet opłat celno – skarbowych za rzekomo nadaną przesyłkę. W wyniku oszustwa 67-latka straciła blisko 9 tyś. euro. Policjanci pracują nad ustaleniem tożsamości sprawcy, jego zatrzymaniem i przestrzegają przed oszustami.

Za tego typu przestępstwo grozi 8 lat za kratkami. Inną, podobna metodą jest “na amerykańskiego żołnierza”. Najpierw oszust stara się zaprzyjaźnić z daną osobą, najczęściej samotną, a później prosi o pomoc finansową na zakup biletu, leczenie albo opłatę paczki. Gdy ofiara da się nabrać i prześle pieniądze, to “żołnierz” znika bez śladu.

Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym. Zwłaszcza jeśli poznana przez Internet osoba prosi nas o pieniądze. Oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania – przestrzega oficer prasowy.

RED

źródło: KPP Głogów

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się