Dzieje sięGłogów

Katolicy mogą jeść mięso. Biskup wydał dyspensę od czwartego Przykazania Kościelnego1 min na czytanie

Katolicy mogą jeść mięso. Biskup wydał dyspensę od czwartego Przykazania Kościelnego
Obraz autorstwa KamranAydinov na Freepik

Głogowskie parafie należą do Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Biskup Tadeusz Lityński zdecydował, że w piątek 30 grudnia wierni nie muszą powstrzymywać się od jedzenia mięsa. Powód? Jutro wypada święto Świętej Rodziny.

“W związku z tym, że liturgiczne święto Świętej Rodziny z Nazaretu przypada w tym roku w piątek, 30 grudnia, oraz mając na względzie dobro duchowe wiernych, na podstawie kan. 87 i 88 KPK, wszystkim wiernym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, a także innym katolikom przebywającym w tym dniu na jej terytorium, udzielam dyspensy od zachowania czwartego Przykazania Kościelnego, nakazującego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zachęcam jednocześnie do zastąpienia tych praktyk innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności. Wszystkim udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa” – napisał na stronie diecezji, biskup Lityński.

W innych diecezjach, m.in. legnickiej i wrocławskiej, również zdecydowano się na taki krok tłumacząc wiernym, że święto powinno mieć charakter radosny. Mimo, że według przepisów kościoła piątek jest dniem pokutnym.

RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się