Zamknij

Każdy kaszel powyżej trzech tygodni powinien być konsultowany z lekarzem

17:44, 07.06.2019 Łukasz Kaźmierczak Aktualizacja: 17:44, 07.06.2019
Skomentuj

Rozmowa z lekarzem specjalistą chorób płuc Katarzyną Marek z głogowskiego szpitala. 

Jaki jest stan płuc głogowian?

Nie da się ukryć, że nie najlepszy. Jest bardzo dużo chorób związanych z paleniem papierosów oraz zanieczyszczeniem środowiska. Trzeba pamiętać, że duża część populacji pracuje w hutach i kopalniach, czyli w szkodliwych dla zdrowia warunkach. I właśnie szczególnie u mężczyzn, którzy dodatkowo palą papierosy, zauważamy duży wzrost zachorowań. I nie jest to tylko nowotwór, a na przykład obturacyjna choroba płuc.

Jakie są jej obławy?

Duszność i kaszel. Niestety, często pacjenci zgłaszają się zbyt późno, a przecież mamy dziś naprawdę skuteczne metody leczenia i im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym szanse na wyleczenie są większe. Jest to choroba bardzo groźna, późno wykryta prowadzi do inwalidztwa oddechowego, a tym samym nawet do śmierci. 

A nowotwory, jest ich dużo?

Tak i często jest to choroba śmiertelna. Owszem - nowotwór w bardzo początkowej fazie, zakwalifikowany do operacji, można wyleczyć, stąd też program wczesnej diagnostyki i profilaktyki chorób płuc. Pamiętajmy, że nowotwór nie powstaje w rok czy dwa. Jego czas rozwoju to około dziesięć lat, dlatego im wcześniej go wykryjemy, tym większa szansa na zrobienie czegokolwiek. We wczesnym etapie zmian guzowatych nie ma żadnych praktycznie objawów. I to często usypia naszą czujność. Dzięki badaniom przesiewowym, wykonanej tomografii komputerowej, możliwe jest "wyłapanie" takich przypadków. Wtedy też pacjent jest już monitorowany, a to oznacza, że obserwujemy, co dalej się dzieje w jego płucach.

Kiedy lekarze proszą i ostrzegają, że palenie papierosów to niebezpieczeństwo, to nie tylko straszenie?

Oczywiście. Palenie bardzo szkodzi i nowotwory u osób, które nie paliły, zdarzają się sporadycznie. Jeszcze jakiś czas temu, na nowotwory chorowały osoby w wieku 50 - 60 lat. Dziś to już czterdziestolatkowie. Ponadto, co jeszcze całkiem nie tak dawno było rzadkością, na nowotwory płuc chorują kobiety. Jest ich bardzo dużo, oceniam, że połowa zachorowań to właśnie panie. Panie, które nie mają czasu na badania, bo mają dużo obowiązków i po prostu lekceważą swoje zdrowie.

Jak możemy dbać o płuca?

Przede wszystkim nie palmy papierosów. Na skażone środowisko nie mamy wpływu, ale możemy jak najczęściej zmieniać klimat, nawet wyjeżdżając tylko na kilka dni. Pamiętajmy o higienie naszego życia, o tym, aby przewietrzać nasze mieszkania i co ważne, nie trujmy się wzajemnie. To, co dzieje się zimą na osiedlach domków jednorodzinnych jest przerażające. Nie brakuje ludzi, którzy palą w piecach czym się da, a przecież te dymy trują nas wszystkich. W Głogowie mamy coraz więcej osób chorych na astmę, w tym dzieci, chorują wręcz całe rodziny. Co jest efektem nie tylko obciążeń genetycznych, ale i skutkiem zanieczyszczonego środowiska. 

Zdarza się gruźlica?

W Głogowie sporadycznie, częściej w okolicznych miejscowościach. Pamiętajmy, że jednak w ostatnich latach dostęp do służby zdrowia jest zdecydowanie lepszy, a także świadomość ludzi. 

Podsumowując: nie lekceważmy najmniejszych choćby objawów i idźmy do lekarza?

Zdecydowanie tak. I nie czekajmy na krwioplucie. Każdy kaszel powyżej trzech tygodni, nawet ten po przeziębieniu, powinien być konsultowany z lekarzem.

(Łukasz Kaźmierczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%