Dzieje sięGłogów

KGHM nadal walczy ze zwiększonym dopływem wody w ZG Polkowice-Sieroszowice1 min na czytanie

Co robią w Jakubowie? Pod ziemią leje się woda. KGHM próbuje doszczelnić górotwór

KGHM Polska Miedź nadal stabilizuje sytuację w związku z nagłym wypływem wód podziemnych w rejonie szybu św. Jakub. W Jakubowie w gminie Radwanice trwa duża inwestycja.

– Możliwości obecnego systemu odwadniającego nie pozwalały na zbilansowanie dopływu w oddziale G-63 oraz w rejonach GG-6 i GG-5. Dlatego specjalny zespół ekspertów wdrożył szczegółowy plan działań polegających m.in. na rozbudowie sieci odwadniania – informuje Anna Osadczuk z KGHM-u.

Trwa instalowanie pompowni rejonowych GG-6 i GG-5. Kończą się prace przy budowie rurociągów w rejonie SW-1. Inwestycja pozwoli na zbilansowanie dopływu wody i odpompowanie jej poza rejon GG-6.

– Dodatkowo wykonano dwa otwory rozpoznawcze z wyrobisk pod ziemią. Poprzez otwory wprowadzono środki uszczelniające górotwór. PeBeKa wykonała otwór z powierzchni nad oddziałem G-63, do poziomu 930 m w celu wykonania iniekcji- podania środków wiążących. Pozwoliło to zmniejszyć dopływ wody, a docelowo działania te mają na celu całkowite zatrzymanie dopływu wody do oddziału lub doprowadzenie dopływu do poziomu stanu sprzed listopada 2019. W tym tygodniu zostanie uruchomiona instalacja, która zrównoważy dopływ – dodaje.

Eksploatacja oddziału G-61 w polu SI-XV/7 jest zatrzymana. Ale wznowiono wydobycie oddziału G-61 w polach SI-XV/5 oraz SI-XV/6.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się