Dzieje sięGłogówKGHM

KGHM ratuje sytuację pod ziemią. Wybuduje przepompownię, bo woda wciąż zalewa oddział na szybie Św. Jakub1 min na czytanie

Jakub

Na oddziale wydobywczym G – 63 na szubie św. Jakuba ZG Polkowice – Sieroszowice wciąż napływa woda. KGHM poinformowało o „działaniach stabilizujących” dopływ wody.

Zalewa jeden spośród 13 oddziałów kopalni. W sumie dwa są wyłączone z wydobycia.- Obecnie kopalnia, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa pracowników, nie prowadzi pełnego wydobycia w dwóch z trzynastu oddziałów. Reszta oddziałów pracuje w standardowym trybie. Kierujący procesem przepompowują wodę oraz prowadzą dodatkowe zadania, które mają zmniejszyć dopływ wody do czasowo wyłączonego z działalności wydobywczej pola eksploatacyjnego – poinformowała Anna Osadczuk, z zespołu komunikacji KGHM Polska Miedź.

Radoxim 3

Działania stabilizujące są zaangażowane służby ZG Rudna, PeBeKa oraz firm współpracujących. Polegają one na utrzymaniu i podnoszeniu wydajności systemu odwadniania poprzez budowę rurociągów oraz wykorzystanie dostępnych pomp i rozmieszczenie ich w kluczowych lokalizacjach. Ponadto kopalnia rozbudowuje sieć odwadniania. Jednocześnie trwają prace na powierzchni, są wiercone otwory do wyrobisk górniczych, które maja uszczelnić warstwy górotworu i dalsze przedostawanie się wody do wyrobisk. 

Pracownicy oddziałów wyłaczonych z eksploatacji zostali oddelegowani do pomocy przy procesie odwadniania albo przesunięci do pracy w innych miejscach. By najszybciej ustabilizować sytuację w miejsce zwiększonego dopływu wody skierowano znaczące zasoby pracowników, specjalistów oraz maszyn. Wybudowanie pierwszego etapu rurociągu zakończy się szacunkowo w styczniu 2020 roku. Ta rozbudowa pozwoli na przepompowanie wody. Kolejne linie mają powstać do końca lutego 2020 r. Działania te mają umożliwić całkowite ustabilizowanie sytuacji w rejonie wydobywczym, w którym doszło do dopływu wody. DN

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się