Zamknij

Kiedy i w jaki sposób dochodzić od ubezpieczycieli odszkodowań?

11:55, 06.11.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 08:43, 07.11.2020
Skomentuj

Wielu poszkodowanych rezygnuje ze swoich pieniędzy w obawie przed formalnościami. Co zrobić w takich sytuacjach? Radzi adwokat Krzysztof Gągół z Kancelarii Adwokackiej przy ul. Hugona Kołłątaja 12 na Starym Mieście.

W życiu nas samych, naszych rodzin i znajomych zdarzają się wypadki losowe, w wyniku których doznajemy szkód. Najczęściej dotyczy to przypadków, w których staliśmy się ofiarami wypadków komunikacyjnych, lub innych zdarzeń losowych. Wówczas może nam przysługiwać świadczenie z polisy OC sprawcy lub też z naszej własnej polisy NNW czy też z innego rodzaju ubezpieczenia.

Od czego zacząć?
rzede wszystkim należy dokonać zgłoszenia szkody. Najczęściej dokonujemy tego na udostępnionych przez firmy ubezpieczeniowe formularzach. Do zgłoszenia należy załączyć dokumenty, które będą potwierdzały, iż ulegliśmy określonemu wypadkowi. Ponadto niezbędne będzie przedłożenie rachunków i faktur potwierdzających poniesione wydatki, a także dokumentacji medycznej, o ile doznaliśmy jakichś obrażeń ciała.

Kolejne kroki
Ubezpieczyciel w ciągu 30 dni podejmuje decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia. Może się zdarzyć, że przed podjęciem decyzji zostaniemy skierowani do lekarza orzecznika ubezpieczyciela celem ustalenia rodzaju i zakresu doznanych w skutek wypadku obrażeń ciała.

Jak ocenić trafność decyzji?
Nie zawsze ubezpieczyciele podejmują trafne decyzje. Ich zasadność należy oceniać w odniesieniu do całego materiału dowodowego. Należy więc przeanalizować warunki umowy ubezpieczenia, notatkę policyjną z wypadku, wyrok sądu skazujący sprawcę, a także rachunki i faktury oraz dokumentację medyczną. Warto również przestudiować tabelę ubezpieczyciela, z której wynikać będzie rodzaj i wysokość stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Jak się odwołać?
Jeśli dojdziemy do wniosku, że ubezpieczyciel zajął błędne stanowisko, możemy złożyć do firmy odwołanie - reklamację. W jego treści przedstawiamy zarzuty wobec podjętej decyzji oraz ich uzasadnienie. Następnie ubezpieczyciel ma 30 dni, a w poważniejszych przypadkach 60 dni, na zajęcie ostatecznego stanowiska.

Co zrobić, jeśli ubezpieczyciel podtrzyma decyzję?
Jeśli odwołanie nie zostanie uwzględnione, możemy wystąpić do Rzecznika Finansowego o pozasądowe rozpatrzenie sporu z ubezpieczycielem. W tym celu należy przygotować wniosek, opisując przebieg sporu z ubezpieczycielem, a także przedstawiając i uzasadniając swoje stanowisko. Wniosek podlega opłacie w wysokości 50 zł.

Jeśli ubezpieczyciel w postępowaniu przed Rzecznikiem Finansowym nie uzna naszego stanowiska, pozostaje nam wniesienie pozwu do właściwego sądu powszechnego. Podlega on opłacie w wysokości określonej w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, a nadto musi spełniać wymogi wynikające z kodeksu postępowania cywilnego. Pamiętajmy, że do sądu wystąpić możemy również bez wcześniejszego zwracania się do Rzecznika Finansowego.

Przedawnienie roszczeń
Odpowiedzialność firm ubezpieczeniowych za skutki wypadków jest ograniczona czasowo. Zasadniczo przedawnia się ona z upływem lat 3 od od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie (lub mógł się o niej dowiedzieć przy należytej staranności), a w przypadku szkód wynikających z przestępstw 20 lat od ich popełnienia. Nie zwlekajmy więc z dochodzeniem naszych praw.
RED

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%