Dzieje sięGłogów

Kiedy szpital będzie miejsko-powiatowy? Cisza. W budżecie miasta nie ma na lecznicę ani złotówki2 min na czytanie

Automatycznie zapisany szkic 455

Już pod koniec ubiegłej kadencji trwały negocjacje pomiędzy miastem a powiatem na temat zbycia przez starostwo udziałów głogowskiego szpitala. Mówiono o tym, że to niezbędne, aby ten mógł nadal się rozwijać. Od tego momentu minęło już wiele miesięcy.

Do tej pory nic się nie zmieniło. Choć przecież teraz zarówno w mieście, jak i powiecie, rządzący mają w radach przewagę głosów nad opozycją. Jest więc oczywiste, że ich propozycja nie zostanie zablokowana podczas głosowania.

– Prezydent nadal podtrzymuje wolę przejęcia udziałów w szpitalu – mówi nam Marta Dytwińska-Gawrońska, rzecznik prezydenta miasta. W maju prezydent wysłał pismo do zarządu powiatu potwierdzające tę wolę.

– Powiat powinien teraz dokonać aktualizacji wyceny szpitala. Potem rozpocznie się cała procedura: uchwała rady powiatu, uchwała rady miejskiej, list intencyjny i porozumienie – wyjaśnia Dytwińska-Gawrońska.

Jednak w tegorocznym budżecie miasta nie zabezpieczono środków ani na wykup akcji szpitala, ani też na dodatkowe wsparcie inwestycji w lecznicy. Powód? Nie ma wyceny, nie milionów na szpital.

Starosta deklaruje chęć porozumienia, trwają prace nad aktualną wyceną spółki. Taką przygotowuje zewnętrzna firma. – W grę wchodzi przejęcie połowy udziałów szpitala przez miasto – mówi starosta Jarosław Dudkowiak. Środki pozyskane przez powiat z tej transakcji miałyby trafić do lecznicy na dalszą modernizację.

Ile to będzie? Ostatnia wycena pochodzi z ub. roku. Połowę udziałów oszacowano wtedy na nieco ponad 17 mln 212 tys. zł, a majątek całej spółki na 35 mln 212 tys.

Przyjęto wówczas, że miasto miało zapłacić za udziały w ratach. Pierwsza, 6,2 mln zł, miała być płatna w dniu zawarcia umowy. W kolejnych odpowiednio 3,9 mln zł, 5,7 mln i czwarta rata 1,8 mln zł w 2021 r.
MK

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się